Wyrok NSA z dnia 9 października 2018 r., sygn. II FSK 2891/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA (del.) Artur Kot (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 2 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Bd 236/16 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodu lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach za 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 2 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Bd 236/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej także jako "WSA" lub "Sąd I instancji") oddalił skargę M. L. (dalej: "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej: "Dyrektor IS") z 31 marca 2015 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. [...] (dalej: "Naczelnik US") z 15 października 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodu lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach za 2007 r. Treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia dostępna jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, adres: http://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej zwana: "CBOSA").
2. Przebieg postępowania przedstawiony przez WSA w Bydgoszczy.
2.1. W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że Naczelnik US przyjął, iż skarżący nie posiadał środków z ujawnionych źródeł przychodów na pokrycie wydatków w łącznej kwocie 293.132,40 zł. Ustalił zatem skarżącemu zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych w trybie art. 20 ust. 3 updof w kwocie 219.849 zł (stawka 75%).
Skarżący wniósł odwołanie od tej decyzji wymiarowej Naczelnika US. Wystąpił o umorzenie postępowania podatkowego. Zdaniem skarżącego, decyzja Naczelnika US w sposób rażący godzi w zasadę ochrony zaufania obywateli do organów państwa i narusza ich bezpieczeństwo prawne. Zarzucił, że protokół z kontroli podatkowej nie jest zgodny ze stanem faktycznym, a swobodna interpretacja dokumentów dokonana przez urzędników kontroli jest nie do przyjęcia. Dodatkowo wskazał na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 18/09) jako podstawę umorzenia postępowania w sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty