Wyrok NSA z dnia 18 maja 2018 r., sygn. II FSK 1392/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 1771/15 w sprawie ze skargi L. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2015 r. nr ILPB2/4511-1-355/15-4/JK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 5 lutego 2016 r., I SA/Wr 1771/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargę L. B. (zwanego dalej skarżącym) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2015 r.
w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd I instancji wynika, że we wniosku
o wydanie interpretacji indywidualnej skarżący wskazał, iż jest pracownikiem polskiej spółki i uczestniczy w pracowniczym planie (programie) motywacyjnym "Restricted Stock Unit" (dalej: RSU), organizowanym przez spółkę z siedzibą w Stanach Zjednoczonych dla pracowników spółek z grupy. Zgodnie z regulaminem RSU, planem tym może zostać objęty (z pewnym włączeniami), każdy pracownik każdej ze spółek z grupy, w tym pracownicy z Polski. Uczestnictwo w programie jest dobrowolne. W ramach planu RSU pracownikowi mogą zostać przyznane ograniczone jednostki akcyjne RSU, które reprezentują prawo do otrzymania
w przyszłości - po upływie określonych terminów oraz po spełnieniu określonych warunków - akcji spółki amerykańskiej. O przyznaniu Praw RSU decyduje spółka amerykańska - termin oraz liczba przyznanych pracownikowi Praw RSU zależy od uznania tej spółki. Prawa RSU przyznawane są poprzez przekazanie pracownikowi zawiadomienia o przyznaniu Praw RSU, w którym określone są m.in. termin oraz warunki, po spełnieniu których następuje Realizacja Praw RSU (np. okres zatrudnienia w polskiej spółce powiązanej z amerykańską). Otrzymanie (przyznanie) Praw RSU nie wiąże się dla uczestnika z opłatami, czy innymi kosztami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty