Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2018 r., sygn. II FSK 3343/17
Nie leży w interesie ogólnym, aby w obrocie prawnym funkcjonowały akty prawne, które zostały a nie powinny być wydane z uwagi na przedawnienie. Konsekwencją wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest niemożność wydania orzeczenia określającego to zobowiązanie i to bez względu na etap prowadzonego postępowania - czy to w postępowaniu pierwszoinstancyjnym, czy odwoławczym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Cieloch Sędziowie NSA Maciej Jaśniewicz WSA (del.) Barbara Rennert (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 256/17 w sprawie ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzego z dnia 1 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 rok i odmowie stwierdzenia nadpłaty 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu na rzecz P. S.A. w W. kwotę 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 4 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Rz 256/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z 1 lutego 2017 r., utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy P. z 25 listopada 2016 r., określającą P. S.A. w W. zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2011 r. i odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w tym podatku.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że spółka w dniu 29 grudnia 2014 r. wniosła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2009-2014, dołączając do wniosku skorygowane deklaracje. W uzasadnieniu wniosku wywiodła, że niezasadnie wykazała w ww. latach do opodatkowania podatkiem od nieruchomości grunty będące użytkami rolnymi, niezajętymi pod działalność gospodarczą, tj. działkę nr [...] oraz części działki nr [...]. Z korekty deklaracji za 2011 r. wynika, że spółka wykazała wartość budowli podlegających zwolnieniu: 1.860.421,31 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty