Postanowienie NSA z dnia 4 czerwca 2018 r., sygn. II FZ 309/18
Przywrócenie terminu; Uzasadnienie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Grażyna Nasierowska po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Z. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 kwietnia 2018 r. sygn. akt I SA/Go 66/18 w przedmiocie przywrócenia terminu w sprawie ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia 23 listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. postanawia: oddalić zażalenie
Uzasadnienie
Wyrokiem z 21 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Go 66/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Z. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z 23 listopada 2017 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. Wyrok został wydany na rozprawie, na której obecny był skarżący wraz z profesjonalnym pełnomocnikiem.
Pismem z dnia 29 marca 2018 r. skarżący wystąpił o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku zapadłego w sprawie, tłumacząc uchybienie terminu do wniesienia rzeczonego pisma procesowego złym samopoczuciem i stanem zdrowia pracownika upoważnionego do wysłania korespondencji w placówce pocztowej. Do wniosku o przywrócenie terminu został dołączony wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku wraz z dowodem uiszczenia opłaty kancelaryjnej oraz zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA za okres 28 - 29 marca 2018 r. Uzasadniając swoje stanowisko skarżący podniósł, iż w dniu 28 marca 2018 r. pracownik skarżącego został zobligowany do wysłania korespondencji zawierającej pismo procesowe, czego jednakże nie uczynił z uwagi na nagłe pogorszenie stanu zdrowia. W ocenie skarżącego poinformowanie go o zaistniałej sytuacji przez pracownika następnego dnia, tj. 29 marca 2018 r., uniemożliwiło temuż zachowanie 7-dniowego terminu do dokonania czynności. Skarżący wskazał, iż niezwłocznie tego samego dnia sporządził wniosek o przywrócenie terminu i nakazał innemu pracownikowi wysłanie korespondencji do sądu. Powyższe w ocenie strony świadczy o dochowaniu przezeń wszelkich możliwych środków zmierzających do wywiązania się z ciążących nań obowiązków procesowych. Skarżący wskazał, iż nie wiedział o złym stanie zdrowia pracownika oraz o niezłożeniu wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku w terminie, co winno skutkować niemożnością przypisania winy skarżącemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty