13.04.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2018 r., sygn. II FSK 971/16

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA (del.) Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1672/15 w sprawie ze skargi L. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 3 lipca 2015 r. nr IBPB-2-2/4511-8/15/MW w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz L.K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II FSK 971/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z 8 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1672/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił interpretację indywidulaną Ministra Finansów wydaną dla L. K. (dalej: skarżący, wnioskodawca) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W wyroku tym Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

Skarżący złożył wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji, w tym w celu umorzenia.

We wniosku skarżący wskazał, że jest wspólnikiem spółki handlowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w przyszłości może nabyć od spółki posiadane przez nią akcje spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca planuje zawrzeć ze spółką umowę pożyczki, w ramach której spółka zobowiąże się przenieść na własność wnioskodawcy określoną ilość pieniędzy (zobowiąże się udzielić pożyczki), a wnioskodawca zobowiąże się zwrócić tę samą ilość pieniędzy (zobowiąże się zwrócić pożyczkę). W wyniku zawarcia umowy pożyczki wnioskodawca będzie miał wierzytelność wobec spółki o przekazanie środków pieniężnych, natomiast w wyniku zawarcia umowy sprzedaży akcji spółka będzie miała wierzytelność wobec wnioskodawcy o zapłatę ceny za akcje. W związku z powyższym faktem wnioskodawca oraz spółka mogą się umówić, że w ramach rozliczenia nastąpi potrącenie wzajemnych wierzytelności wynikających z transakcji sprzedaży akcji oraz umowy pożyczki. Należności spółki z tytułu sprzedaży akcji zostaną potrącone z zobowiązaniem do przekazania wnioskodawcy środków pieniężnych z tytułu pożyczki. Nie dojdzie zatem do faktycznego przepływu środków pieniężnych z tytułu zapłaty ceny zakupu akcji, choć cena sprzedaży zostanie faktycznie uregulowana (w związku ze wskazanym wyżej potrąceniem). W konsekwencji, po stronie wnioskodawcy wystąpi zobowiązanie z tytułu udzielonej przez spółkę pożyczki. W przyszłości wnioskodawca może zbyć odpłatnie akcje na rzecz podmiotu trzeciego lub do spółki kapitałowej w celu umorzenia. Akcje mogą też zostać umorzone w trybie umorzenia automatycznego bądź przymusowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne