19.10.2017

Wyrok NSA z dnia 19 października 2017 r., sygn. II OSK 253/16

Decyzja niewykonalna to taka, której adresat jest trwale pozbawiony możliwości czynienia użytku z ustanowionych w niej praw lub trwale pozbawiony możliwości wykonania obowiązków. O niewykonalności obowiązku nałożonego decyzją ostateczną można mówić jedynie wówczas, gdy niewykonalność jest następstwem przeszkód o charakterze nieusuwalnym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz /spr./ sędzia del. WSA Sławomir Pauter Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 19 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2015 r. sygn. akt VII SA/Wa 284/15 w sprawie ze skargi A. L. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. L. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2014 r., utrzymujące w mocy postanowienie organu I instancji z dnia [...] października 2014 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi postanowieniem z dnia [...] stycznia 2011 r. na podstawie art. 81c ust. 2 w związku z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm. - zwanej dalej Prawem budowlanym) oraz art. 123 K.p.a. nakazał A. L. przedłożenie w terminie do dnia 30 czerwca 2011 r., w trzech egzemplarzach ekspertyzy technicznej (sporządzonej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia) dotyczącej prawidłowości wykonania robót budowlanych, polegających na wymurowaniu ściany na poddaszu, rozbiórki części schodów klatki schodowej oraz zmniejszeniu otworu drzwiowego wejściowego do budynku mieszkalnego, jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie nieruchomości przy ulicy [...]. Jak wskazał organ, ww. budynek mieszkalny, jednorodzinny w konstrukcji murowano - drewnianej wybudowano w latach trzydziestych XX wieku. W wyniku sądowego podziału nieruchomości gruntowej zostały wytyczone dwie odrębne działki, dwie nieruchomości z odrębnymi numerami porządkowymi. Granica między powstałymi działkami przebiega pod budynkiem mieszkalnym. Nie został przeprowadzony prawny podział budynku z określeniem podziału klatki schodowej na parterze i korytarza na poddaszu, pierwotnie przeznaczonych do wspólnego użytkowania. W latach 1998 - 1999 A. L.- właściciel nieruchomości przy ulicy [...], w ww. budynku mieszkalnym, na istniejącym drewnianym stropie parteru, wymurował na poddaszu ścianę działową z pustaków gr. 25 cm w linii granicy nieruchomości gruntowych), rozebrał połowę biegu schodowego na całej wysokości schodów, pozostała część schodów prowadzących na poddasze nie została zabezpieczona poręczą. Nie wykonano również odpowiednich podpór wspierających bieg schodowy, które w przypadku wejścia na schody mogą grozić zawaleniem. Ponadto inwestor zmniejszył szerokość otworu drzwiowego stanowiącego wejście do części ww. budynku, co jest niezgodne z przepisami Prawa budowlanego oraz stanowi naruszenie przepisów bezpieczeństwa pożarowego. Zdaniem organu samowolne ustawienie ścianki mogło spowodować przekroczenie dopuszczalnego obciążenia starej, drewnianej konstrukcji stropu nad parterem, co stwarza groźbę zawalenia, podobnie jak częściowo rozebrane schody - brak poręczy i podpór. Nadto częściowo rozebrane schody oraz zmniejszona szerokości drzwi wejściowych będzie utrudniać ewakuację z budynku w przypadku wybuchu pożaru. W tych okolicznościach sprawy znalazł zastosowanie nakaz z art. 81c ust. 2 Prawa budowlanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne