18.10.2017 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 października 2017 r., sygn. II OSK 2703/16

Uznanie danej choroby za chorobę zawodową zależy od ustalenia wykonywania zatrudnienia w warunkach narażających na jej powstanie. Wystąpienie szkodliwych czynników nie musi być zawinione przez pracodawcę i nie musi wynikać z przekroczenia dopuszczalnych norm, wystarczy wystąpienie w środowisku pracy czynnika, który jest szkodliwy choćby dla jednego pracownika ze względu na jego osobniczą wrażliwość.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 18 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Sz 491/16 w sprawie ze skargi R.O. na decyzję Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu z dnia [...] listopada 2015 r. nr. [...], 3. zasądza od Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie na rzecz R. O. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2016r., sygn. akt II SA/Sz 491/16, oddalił skargę R. O. na decyzję Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w S. decyzją z dnia [...] listopada 2015 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia [...] marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1412) oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367), po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej u R. O., nie stwierdził choroby zawodowej - astmy oskrzelowej. W uzasadnieniu powyższej decyzji organ podał, że Poradnia Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie w orzeczeniu lekarskim nr [...] stwierdziła brak podstaw do rozpoznania u R. O. choroby zawodowej. Podczas wykonywanych badań ustalono, że R. O. od wielu lat skarżył się na duszności, które występują przez cały rok, również występuje duszność nocna. Dolegliwości uległy nasileniu w 2003 r., pojawiły się też obrzęki o typie naczyniowym. Testy Prick na pospolite alergeny wziewne wykazały słabo dodatnie reakcje na trawy, pleśnie II oraz na przyprawy. Wskazano, że pacjent palił papierosy od około 30 lat do 20 sztuk dziennie, aktualnie około 7 sztuk dziennie, a od 2007 r. jest pod opieką Poradni Chorób Płuc. Rozpoznano w ww. astmę oskrzelową. Następnie, w przeprowadzonym badaniu pulmonologicznym w dniu [...] maja 2011 r. stwierdzono, że "stan ogólny pacjenta dobry, bez duszności; fizykalnie płuca i serce w normie". U R. O. rozpoznano astmę oskrzelową alergiczną oraz przewlekłą pokrzywkę z obrzękiem Quinkiego. Dodatkowo przeprowadzono konsultację laryngologiczną, w wyniku której rozpoznano skrzywienie przegrody nosa, przewlekłe zapalenie gardła, przewlekłe proste zapalenie krtani, resztki pozapalne obu uszu, obustronny ubytek słuchu. W dniach od 3 do 7 października 2011r. R. O. był konsultowany w Instytucie Medycyny Pracy w L., gdzie rozpoznano u niego atopową (pozazawodową) astmę oskrzelową. Obserwacja w kierunku zawodowej astmy oskrzelowej okazała się negatywna. Całokształt obserwacji klinicznej, w tym analiza narażenia zawodowego, przebiegu choroby i stopnia jej zaawansowania oraz wyniki badań nie dały podstaw do rozpoznania u badanego zawodowej etiologii astmy oskrzelowej. W związku z powyższym uznano brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - astmy oskrzelowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne