09.11.2017

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. II OSK 2384/15

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. L. i J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 21/15 w sprawie ze skarg K. L. i J. L. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] maja 2012 r. znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi K. L. i J. L. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2012 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotowe postępowanie zostało wszczęto na żądanie K. B. (właścicielki kamienicy przy ul. [...]) przeprowadzenia kontroli robót budowlanych realizowanych przez właściciela sąsiedniego budynku przy ul. [...], polegających na samowolnym ociepleniu styropianem ściany szczytowej z naruszeniem jej własności oraz bezprawnym montażu "jakiegoś urządzenia technicznego" w przestrzeni nad dachem należącego do niej budynku, przeprowadzaniu kabli elektrycznych, wadliwym montażu i zapchaniu rynien.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2004 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie Powiat Grodzki odmówił nakazania inwestorowi obowiązku wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem wykonanych robót budowlanych polegających na ociepleniu ściany szczytowej budynku przy ul. [...], zaś Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] lutego 2005 r. utrzymał w mocy ww. rozstrzygnięcie organu I instancji w mocy. Skarga na ww. decyzję ostateczną została oddalona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 lutego 2005 r. (sygn. akt II SA/Kr 735/05), który został następnie uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2009 r. (sygn. akt II OSK 133/09). Jak stwierdził Sąd kasacyjny, w sprawie winno zostać przeprowadzone postępowanie w trybie art. 50 Prawa budowlanego, w którym organ może zażądać oświadczenia z art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego, jednakże błędnie Sąd pierwszej instancji zawęził kontrolę do oceny orzeczenia technicznego dotyczącego prawidłowości wykonanych robót, gdy norma prawna zastosowana w sprawie wymagała oceny zgodności z prawem wykonywanych robót budowlanych. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał także, że do akt sprawy i to w toku postępowania administracyjnego składane były przez skarżącą opinie, ekspertyzy obejmujące ocenę techniczną zrealizowanych robót, do której Sąd pierwszej instancji nie odniósł się.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne