Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. II OSK 2384/15
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. L. i J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 21/15 w sprawie ze skarg K. L. i J. L. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] maja 2012 r. znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi K. L. i J. L. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2012 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotowe postępowanie zostało wszczęto na żądanie K. B. (właścicielki kamienicy przy ul. [...]) przeprowadzenia kontroli robót budowlanych realizowanych przez właściciela sąsiedniego budynku przy ul. [...], polegających na samowolnym ociepleniu styropianem ściany szczytowej z naruszeniem jej własności oraz bezprawnym montażu "jakiegoś urządzenia technicznego" w przestrzeni nad dachem należącego do niej budynku, przeprowadzaniu kabli elektrycznych, wadliwym montażu i zapchaniu rynien.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2004 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie Powiat Grodzki odmówił nakazania inwestorowi obowiązku wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem wykonanych robót budowlanych polegających na ociepleniu ściany szczytowej budynku przy ul. [...], zaś Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] lutego 2005 r. utrzymał w mocy ww. rozstrzygnięcie organu I instancji w mocy. Skarga na ww. decyzję ostateczną została oddalona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 lutego 2005 r. (sygn. akt II SA/Kr 735/05), który został następnie uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2009 r. (sygn. akt II OSK 133/09). Jak stwierdził Sąd kasacyjny, w sprawie winno zostać przeprowadzone postępowanie w trybie art. 50 Prawa budowlanego, w którym organ może zażądać oświadczenia z art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego, jednakże błędnie Sąd pierwszej instancji zawęził kontrolę do oceny orzeczenia technicznego dotyczącego prawidłowości wykonanych robót, gdy norma prawna zastosowana w sprawie wymagała oceny zgodności z prawem wykonywanych robót budowlanych. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał także, że do akt sprawy i to w toku postępowania administracyjnego składane były przez skarżącą opinie, ekspertyzy obejmujące ocenę techniczną zrealizowanych robót, do której Sąd pierwszej instancji nie odniósł się.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty