Wyrok NSA z dnia 26 września 2017 r., sygn. II OSK 2534/16
Zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Tomasz Grossmann (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 26 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 485/16 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia czynności materialno-technicznej zameldowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 27 kwietnia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 485/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Wojewody [...] z [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia czynności materialno-technicznej zameldowania - oddalił skargę.
Wyrok ten, jak wynika z jego uzasadnienia, zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W dniu 16 marca 2015 r., na wniosek G. B., Prezydent m.st. W. wszczął postępowanie wyjaśniające w kierunku wymeldowania Z. B. z lokalu nr [...] przy [...] w W. W toku prowadzonego postępowania G. B. wniósł o zmianę przedmiotu postępowania na uchylenie czynności materialno-technicznej zameldowania Z. B. na pobyt stały pod ww. adresem, z uwagi na to, że przy zameldowaniu wymieniony posłużył się nieaktualnym aktem notarialnym.
Decyzją z [...] października 2015 r. Prezydent m. st. W. (dalej też jako "Prezydent Miasta" lub "organ I instancji") odmówił uchylenia czynności materialno-technicznej zameldowania Z. B. na pobyt stały w ww. lokalu. W uzasadnieniu stwierdził, że w sprawie o uchylenie czynności materialno-technicznej polegającej na zameldowaniu osoby na pobyt stały istotne jest ustalenie, czy osoba ta zamieszkiwała we wskazanym miejscu, kiedy realizowała obowiązek meldunkowy. Ponieważ - jak uznał organ I instancji - z materiału dowodowego wynika, że Z. B. zamieszkiwał w dacie zameldowania w miejscu pobytu stałego, wobec czego nie ma podstaw do anulowania czynności materialno-technicznej jego zameldowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty