03.10.2017

Wyrok NSA z dnia 3 października 2017 r., sygn. II OSK 2365/16

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Roman Hauser Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 października 2017r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 kwietnia 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 69/16 w sprawie ze skargi M.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II OSK 2365/16

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...]2015 r. w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem złożonym do Starosty Z. M.Z. zwróciła się, w imieniu własnym oraz następców prawnych F.S., tj. J.M., B.S., K.S., P.S., E.S., W.S., S.M., R.S., C.S., R.S., A.Z., Z.K., E.N., J.S., Z.P. i J.G., o zwrot działki nr [...] położonej w m. S., gm. A..

Decyzją z dnia [...]2012 r. Starosta Z., działając na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 10, poz. 53 z późn. zm.), odmówił zwrotu działki, podnosząc, że stanowi ona obecnie własność Gminy A., a na działce brak jest jakiejkolwiek zabudowy (są tylko pozostałości fundamentów budynku obory).

Decyzją z dnia [...]2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Z., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie organu I instancji. Kolegium wyjaśniło, że nieodpłatne przekazanie na własność działki gruntu, w myśl art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r., możliwe jest tylko w stosunku do gruntów zabudowanych. Potwierdza to literalna wykładnia cyt. przepisu, w którym jest mowa o "właścicielach budynków znajdujących się na działce gruntu". Aby zastosować tryb przewidziany w tym przepisie nie wystarczy, aby na działce znajdowały się pozostałości po budynkach w postaci fundamentów. Podstawowym argumentem do orzekania o przyznaniu własności działki jest konieczność istnienia na niej choćby jednego budynku. Na przedmiotowej działce nie znajduje się żaden budynek, ani jakikolwiek substrat budynku, który mógłby stanowić przedmiot odrębnej własności. W tym stanie rzeczy organ odwoławczy uznał, że nie zostały spełnione warunki określone w art. 6 wyżej cytowanej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp