Wyrok NSA z dnia 12 maja 2017 r., sygn. II OSK 1236/15
Administracyjne postępowanie
Dnia 12 maja 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) sędzia del. WSA Iwona Niżnik - Dobosz Protokolant: asystent sędziego Tomasz Muszyński po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Lu 562/14 w sprawie ze skargi K. T. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/Lu 562/14, oddalił skargę K. T. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] marca 2014 r. w przedmiocie choroby zawodowej.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
K. T. według karty oceny narażenia zawodowego od 1 września 1982 r. do 31 sierpnia 2006 r. pracował na stanowisku nauczyciela i w czasie pracy był narażony na nadmierny wysiłek głosowy.
W dniu 26 października 2006 r. został skierowany do jednostki orzeczniczej I stopnia - Oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (dalej: także WOMP) w Chełmie z podejrzeniem choroby zawodowej narządu głosu, celem ustalenia rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu lub jej wykluczenia. Według orzeczenia lekarskiego nr [...] z dnia [...] lutego 2007 r. nie rozpoznano choroby zawodowej narządu głosu. Choroby zawodowej u skarżącego nie rozpoznano również w jednostce orzeczniczej II stopnia - Instytucie Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. W orzeczeniu lekarskim nr [...] z dnia [...] czerwca 2007 r. wyjaśniono, że na podstawie analizy dokumentacji medycznej oraz na podstawie wyników wykonanych badań: laryngologicznego, foniatrycznego i wideostroboskopowego - nie stwierdzono zmian organicznych w zakresie krtani, uznanych za typowe dla następstw nadmiernego wysiłku głosowego w postaci guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, bądź niedowładu mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, a więc chorób wymienionych w wykazie chorób zawodowych stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty