Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. II OSK 2106/16
Należy zbadać, czy argumentacja strony znajduje potwierdzenie w ustalonych okolicznościach faktycznych takich jak np. sposób opuszczenia lokalu, skoncentrowanie swojego ośrodka interesów osobistych i majątkowych (tzw. centrum życiowego) poza miejscem pobytu stałego, czy wreszcie istnieje obiektywna możliwość realizacji woli przebywania w danym miejscu.
Teza od Redakcji
Dnia 26 lipca 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Joanna Brzezińska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2017 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] - [...] w P. [...] w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 stycznia 2016 r. sygn. akt III SA/Gd 892/15 w sprawie ze skargi [...] - [...] w P. [...] w Ż. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Gd 892/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę [...] i [...] w Ż. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] Wójt Gminy P., po rozpoznaniu wniosku dyrektora [...] i [...] w P. Oddział w Ż., odmówił wymeldowania E. M. z pobytu stałego z lokalu [...] w miejscowości Ż. gmina P.. We wniosku tym wskazano, że wymieniona około cztery lata temu opuściła przedmiotowy lokal i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Obecnie zamieszkuje pod adresem Ż. [...]. Wnioskodawca wyjaśnił, że lokal odcięty jest od mediów, dostęp do niego jest otwarty. Jego stan nie wskazuje na to, że jest zamieszkiwany.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego organ pierwszej instancji ustalił, że E. M. nie wyraziła woli opuszczenia omawianego lokalu a jej pobyty poza nim mają charakter czasowy i związane są ze złym stanem lokalu jak również odcięciem przez właściciela dostępu do mediów (woda i prąd), co w powiązaniu z problemami finansowymi uniemożliwia realizowanie w nim wszystkich podstawowych czynności życiowych. E. M. mieszka w spornym lokalu, ale ze względu na brak wody i ogrzewania swoje rzeczy przechowuje w mieszkaniu przyjaciela pod adresem Ż. [...]. Tam również przygotowuje posiłki i korzysta z łazienki, a w okresie zimowym również śpi. Obecnie, w związku z podjęciem pracy, zaczęła spłacać zaległy czynsz. Planuje, w miarę możliwości finansowych, sukcesywnie remontować mieszkanie oraz uruchomić ogrzewanie. Ma nadzieję, że właściciel ponownie podłączy media w lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty