21.06.2017

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. II OSK 2673/15

Przymiot strony przysługuje podmiotowi, któremu przepisy prawa przyznają interes prawny. Interes prawny musi być konkretny, indywidualny i sprawdzalny obiektywnie. Stwierdzenie istnienia takiego interesu wymaga wykazania związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa administracyjnego a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa polegającą na tym, że decyzja administracyjna jako akt stosowania tej normy może mieć wpływ na sytuację prawną podmiotu w zakresie jego pozycji materialnoprawnej.

Teza od Redakcji

 

Dnia 21 czerwca 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 sierpnia 2015 r. sygn. akt II SA/Lu 912/14 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie nakazania wykonania urządzeń zapobiegających szkodom 1. prostuje omyłkę pisarską w zaskarżonym wyroku, w ten sposób, że w miejsce numeru zaskarżonej decyzji "[...]" wpisuje nr " [...]"; 2. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2014 r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania L. S. od decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] 2014 r. znak: [...] w sprawie naruszenia stosunków wodnych, umorzyło postępowanie odwoławcze. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy podniósł, że przyczyną umorzenia postępowania odwoławczego było stwierdzenie, że wnoszący odwołanie L. S. nie posiada interesu prawnego do występowania w niniejszej sprawie w charakterze strony. Kolegium podkreśliło, że pojęcie interesu prawnego ma charakter materialnoprawny co oznacza, że dla wykazania takiego interesu konieczne jest wskazanie normy prawa materialnego przewidującej w określonym stanie faktycznym i w odniesieniu do określonego podmiotu możliwość wydania decyzji administracyjnej bądź podjęcia innej czynności. Odwołującemu przysługuje służebność osobista do działki nr [...] w miejscowości Sabaudia, a właścicielem tej działki jest jego syn D. S. Służebność ta nie daje L. S. interesu prawnego do występowania w charakterze strony w postępowaniu dotyczącym naruszenia stosunków wodnych pomiędzy nieruchomościami, których nie jest właścicielem, a tym samym do wniesienia odwołania od decyzji nakazującej właścicielowi wykonanie murku oporowego na granicy działki nr [...] oraz działki nr [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne