Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 3265/15
Przyjmuje się, że za brak formalny podlegający usunięciu można uznać tylko zupełny brak wskazania okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie. Brak wskazania we wniosku o przywrócenie terminu jakichkolwiek przyczyn uchybienia temu terminowi uzasadnia wezwanie do uzupełnienia braków pism, a ich nieuzupełnienie uzasadnia pozostawienie pisma bez rozpoznania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 lipca 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 1092/14 w sprawie ze skarg G. P. na postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...], [...] kwietnia 2014 r. nr [...], [...] kwietnia 2014 r. nr [...], [...] kwietnia 2014 r. nr [...], [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 lipca 2015 roku sygn. akt III SA/Kr 1092/14 oddalił skargi G. P. na postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...], z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...], z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...], z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] oraz z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Prezydent Miasta K. decyzjami z dnia [...] lutego 2014 r. odmówił G. P. przyznania świadczenia w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem: na zakup żywności na przygotowanie jednego posiłku dziennie na 11 dni w grudniu 2013 r., na dofinansowanie opłat za hotel, na dofinansowanie zakupu środków czystości, na dofinansowanie zakupu odzieży oraz na dofinansowanie zakupu leków. Po rozpoznaniu wniosku G. P. o przywrócenie terminów do wniesienia odwołań od tych decyzji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. postanowieniami z dnia [...] kwietnia 2014 r., działając na podstawie art. 58 w związku z art. 59 k.p.a., odmówiło ich przywrócenia. Organ wskazał, że wnioskodawca podał, iż odebrał decyzje dopiero w dniu 27 lutego 2014 roku, gdyż wcześniej przebywał w szpitalu rehabilitacyjnym w B.-Z. Skoro decyzje zostały doręczone w dniu 27 lutego 2014 r., to od tego momentu zaczął się liczyć 14-dniowy termin na złożenie odwołania. Termin ten upłynął zatem w dniu 13 marca 2014 r. Tymczasem odwołania od tych decyzji wniesione zostały w dniu 18 marca 2014 r., więc z uchybieniem terminu, natomiast wniosek o przywrócenie terminu złożony został dopiero 2 kwietnia 2014 r. Wobec powyższego organ stwierdził, że G. P. nie spełnił wymogów ustawowych przewidzianych do skutecznego wniesienia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu. Nie został zachowany warunek określony w art. 58 § 2 k.p.a. tj. złożenie odwołania wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Zdaniem organu G. P. nie wykazał też, że uchybienie terminu nastąpiło bez jego winy, bowiem jak wynika z zaświadczenia Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w B.-Z. wystawionego w dniu 26 lutego 2014 r. zainteresowany przebywał tam na leczeniu w dniach od 29 stycznia 2014 r. do dnia 26 lutego 2014 r. Z treści wniosku o przywrócenie terminu wynika, że G. P. nie mógł złożyć odwołania w terminie do dnia 13 marca 2014 r. z powodu wirusowego zapalenia gardła i krtani, a z załączonej karty informacyjnej wynika, że udzielono mu pomocy w dniu 4 marca 2014 r. W aktach sprawy jednak nie ma żadnej dokumentacji odnoszącej się do późniejszego okresu tj. po 4 marca 2014 r. Zdaniem organu samo złe samopoczucie nie uzasadnia jeszcze niemożliwości zachowania terminu do złożenia odwołania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty