10.03.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2017 r., sygn. I OSK 1604/15

Naczelny Sąd Administracyjny jest związany granicami skargi kasacyjnej i nie ma w związku z tym kompetencji do dokonywania za wnoszącego skargę kasacyjną wyboru, który przepis prawa został naruszony i dlaczego. Stanowi to powinność autora skargi kasacyjnej, który jest profesjonalnym pełnomocnikiem strony.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz, Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Mazur, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 4 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 1089/14 w sprawie ze skargi P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej, wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach, jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt II SA/Ke 1089/14, którym na skutek skargi P. W. uchylono decyzję skarżącego kasacyjnie organu z dnia [...] 2014 r., nr [...] oraz poprzedzającą decyzję Starosty K. z dnia [...] 2014 r., wydane w przedmiocie skierowania skarżącego na badania lekarskie.

Wyrok wydany został w następujących, ustalonych przez Sąd I instancji, okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzja organu I instancji została wydana na skutek wniosku Prokuratora Rejonowego w K. z dnia [...] 2014 r. w przedmiocie skierowania na badania lekarskie. We wniosku tym wskazano, że Prokuratura Rejonowa w K. prowadziła śledztwo przeciwko P. W. W toku tego postępowania, w dniu [...] 2012 r., w Areszcie Śledczym w Kielcach doszło do jego badania ambulatoryjnego i ze sporządzonej następnie opinii sądowo-psychiatrycznej wynikało, że wprawdzie nie jest on upośledzony umysłowo ani nie choruje na endogenną chorobę psychiczną w sensie doznawania ostrych objawów produktywnych, ale biegli psychiatrzy stwierdzili u niego cechy osobowości nieprawidłowej, która manifestuje się nadpobudliwością nerwową, drażliwością, wzmożonym egocentryzmem, osłabieniem uczuciowości wyższej, osłabioną umiejętnością przewidywania odległych skutków własnego postępowania, wzmożoną tendencją do natychmiastowego zaspokajania swych potrzeb emocjonalnych, osłabionym krytycyzmem jak również tendencją do nieprzestrzegania ogólnie przyjętych norm społecznych. Z powyższej opinii wynikało również, że w 2009 roku skarżący doznał urazu czaszki z chwilową utratą przytomności i wstrząśnieniem mózgu. Ponadto organ I instancji otrzymał także oświadczenie dwóch mieszkańców miejscowości L. i G., zawierające uwagi do stanu zdrowia skarżącego, mogące powodować niezdolność do kierowania pojazdami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne