22.02.2017

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. II OSK 1461/15

Ocena prawna zawarta w orzeczeniu sądu administracyjnego traci moc wiążącą w wypadku zmiany stanu prawnego, który skutkuje tym, że pogląd sądu staje się nieaktualny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur /spr./ Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. O. i A. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 1629/14 w sprawie ze skargi T. O. i A. O. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie wydania nakazu przywrócenia stanu poprzedniego terenu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 lutego 2015 r. sygn. IV SA/Wa1629/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T.O. i A.O. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2014 r. w przedmiocie nakazu przywrócenia stanu poprzedniego terenu.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r., działając na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.), nakazał T.O. i A.O., właścicielom działki nr ew. [...] w obrębie K., gmina S., podjęcie niezbędnych czynności w celu przywrócenia stanu poprzedniego poprzez usunięcie całej warstwy nawiezionego żwiru i ziemi z wymienionego terenu działki do poziomu gruntu macierzystego oraz wykonanie dwóch oczek wodnych dla płazów pod nadzorem pracownika W. Parku Narodowego, ustalając termin realizacji ww. zadania do dnia 30 listopada 2011 r.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska decyzją z dnia [...] września 2012 r. w wyniku rozpatrzenia odwołania T.O. i A.O. uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej terminu wykonania nakazanych robót, ustalając nowy termin (do dnia 30 listopada 2012 r.), natomiast w pozostałej części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że na terenie działki nr ew. [...] w obrębie K., gmina S., zostały przeprowadzone prace ziemne polegające na nawiezieniu warstwy ziemi i żwiru, co doprowadziło do zniszczenia znajdującego się na tym terenie mokradła, które stanowiło siedlisko kilku gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną ścisłą (wawrzynka wilczełyko Dapbne mezereum, kukułki krwistej Dactylorhizą incarnata, kumaka nizinnego, żaby moczarowej Rana arvalis, żaby trawnej Rana temporaria, żaby jeziorkowej Rana lessonae, ropuchy szarej Bufo bufo). Ponadto w sąsiedztwie wymienionej działki znajduje się kilka typów siedlisk z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, tj. łęg olszowo-jesionowy (Circaeo-Alnetum, kod 91E0-3) w odległości ok. 100 m, bór sosnowy bagienny (Vaccinio ídiginosi-Vinetum, kod 91D0) w odległości 140 m. Oprócz tego, w odległości 55 m na wschód od tego terenu zlokalizowany jest zbiornik dystroficzny S. II, stanowiący siedlisko przyrodnicze - naturalne, dystroficzne zbiorniki wodne (kod 3160), otoczony mszanem o charakterze torfowiska przejściowego (kod 7140-1) z elementami torfowiska wysokiego (kod 7110, siedlisko priorytetowe), a w odległości 150 m położony jest kolejny zbiornik dystroficzny, S.I. Wszystkie wymienione siedliska stanowią przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 Ostoja Wigierska. Organ odwoławczy wskazał, że teren analizowanej działki przed podjęciem robót ziemnych, na której występował kumak nizinny, stanowił typowe siedlisko tego gatunku z uwagi na podmokły obszar (mokradło) z bujną roślinnością hydrofilną. Nawiezienie na ten teren warstwy ziemi i żwiru spowodowało całkowite zniszczenie tego ekosystemu, a tym samym fragmentu siedliska gatunku chronionego w obszarze Natura 2000. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wskazał, że ocenę Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego o występowaniu na tym terenie i w jego otoczeniu cennych gatunków i siedlisk przyrodniczych potwierdził w swojej opinii biegły sądowy dr inż. Władysław Kasjanowicz, którego zdaniem działania poczynione na działce nr ew. 505/1 w obrębie Krzywe spowodowały istotną szkodę dla środowiska naturalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne