22.05.2024

Nałożenie administracyjnej kary pieniężnej za nielegalną wycinkę drzewa bez zgody współwłaścicieli - Wyrok NSA z dnia 22 maja 2024 r., sygn. III OSK 1943/22

Usunięcie drzew bez zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości oraz bez wymaganego zezwolenia, mimo że drzewo może stanowić zagrożenie, jest niezgodne z prawem i uzasadnia wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędzia del. WSA Beata Jezielska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Gd 545/21 w sprawie ze skargi T.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 30 czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzewa oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 marca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę T.S. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 30 czerwca 2021 r. w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzewa.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 17 sierpnia 2020 r. do Wójta Gminy Sulęczyno wpłynęło zgłoszenie M.B. dotyczące prowadzonej od 11 sierpnia 2020 r. przez skarżącego (jednego ze współwłaścicieli działki) wycinki drzew na terenie działki nr ewid. [...]/89 w m. [...], bez zgody pozostałych współwłaścicieli i zgłoszenia do właściwego organu. Następnie pracownicy organu dokonali oględzin działki nr ewid. [...]/89, podczas których stwierdzono pozostałości po usuniętych drzewach - dębie o obwodzie 138 cm oraz trzech osikach o obwodzie 101 cm, 71 cm i 99 cm. Pnie mierzone na wysokości 5 cm od ziemi przekraczały 50 cm. Z protokołu oględzin wynika też, że pozostałości po drzewach pozwalają na stwierdzenie, że drzewo z gatunku dąb i jedno drzewo z gatunku osika posiadały oznakami próchnicy wewnętrznej, co mogło świadczyć o procesie gnilnym, natomiast dwie osiki były pochylone pod kątem około 70 stopni. Podczas oględzin skarżący stwierdził, że wycinki dokonał w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób przebywających na tym terenie (zwłaszcza dzieci) i dla uporządkowania terenu działki. Do protokołu dołączono 12 zdjęć pni drzew oraz terenu działki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne