Wyrok NSA z dnia 11 października 2017 r., sygn. II GSK 2806/17
Administracyjne postępowanie; Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 11 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2017 r. sygn. akt VI SAB/Wa 46/16 w sprawie ze skargi małoletniego M. Z. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego ojca M. Z. na bezczynność Ministra Zdrowia w przedmiocie wydania zgody na sprowadzenie leku 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Zdrowia na rzecz małoletniego M. Z. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego ojca M. Z. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 maja 2017 r. o sygn. akt VI SAB/Wa 46/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. Z. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego ojca M. Z. na bezczynność Ministra Zdrowia w sprawie wydania zgody na sprowadzenie leku, zobowiązał Ministra Zdrowia do rozpoznania wniosku pod nazwą "zapotrzebowanie" nr [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. na podstawie art. 4 ust. 9 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi; stwierdził, że bezczynność Ministra Zdrowia nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa oraz orzekł o kosztach postępowania.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
Pismem z dnia [...] czerwca 2016 r. Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka złożył zapotrzebowanie numer [...] na sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego [...], niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, dopuszczonego do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia - do kontynuacji leczenia w trybie ambulatoryjnym M. Z. (dalej: zapotrzebowanie). W dniu 23 lipca 2016 r. Minister Zdrowia w odpowiedzi na zapotrzebowanie potwierdził, że względem produktu leczniczego zaszły okoliczności, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2016 r., poz. 2142, dalej p.f.), tzn. produkt jest dopuszczony do obrotu na podstawie art. 3 ust. 2 p.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty