Wyrok NSA z dnia 23 maja 2017 r., sygn. II GSK 2644/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Protokolant Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 178/15 w sprawie ze skargi R. A. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu na aplikację komorniczą 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. A. K. na rzecz Ministra Sprawiedliwości 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 kwietnia 2015 r. sygn. VI SA/Wa 178/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. A. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu na aplikację komorniczą.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Uchwałą Nr [...] z [...] września 2014 r. Komisja Egzaminacyjna do spraw przeprowadzenia egzaminów konkursowego i komorniczego obejmująca obszar właściwości Izby Komorniczej w W. ustaliła wobec R. A. K. negatywny wynik egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą. Z uzasadnienia wynika, że skarżąca uzyskała z testu 99 punktów. Komisja egzaminacyjna podniosła, że zgodnie z treścią art. 29h ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1376, ze zm.; dalej: ustawa o komornikach), pozytywny wynik z egzaminu konkursowego uzyskuje kandydat, który otrzymał z testu co najmniej 100 punktów, a zatem osiągnięta przez skarżącą liczba punktów przesądza o negatywnym wyniku egzaminu.
W odwołaniu od powyższej uchwały skarżąca zakwestionowała prawidłowość pytania nr 56 testu egzaminacyjnego. W ocenie skarżącej, naruszono przepis art. 29b ust. 10 ustawy o komornikach, z uwagi na sporządzenie pytania, na które odpowiedź nie znajduje się wprost w aktach prawnych objętych wykazem tytułów aktów prawnych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą w 2014 r., lecz wynika z orzecznictwa. Zdaniem odwołującej, naruszony został ponadto art. 29b ust. 3 tej ustawy, z uwagi na to, że na przedmiotowe pytanie mogą być udzielone dwie poprawne odpowiedzi. Wniosła o zmianę zaskarżonej uchwały i ustalenie, że uzyskała pozytywny wynik z egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty