Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 371/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (spr.), po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 144/16 w sprawie ze skargi L. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od L. J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 24 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 144/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ("WSA") oddalił skargę wniesioną przez Skarżącego - L. J., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. ("Dyrektor IS") z 30 listopada 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.
Wskazaną wyżej decyzją Dyrektor IS utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. ("Naczelnik US") z 24 czerwca 2015 r. określającą Skarżącemu w podatku od towarów i usług za marzec 2013 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy oraz kwotę podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej "u.p.t.u.
Zdaniem Organów podatkowych, wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów ("WDT") wykazane przez Skarżącego jako dokonane na rzecz A. s.r.o. w Czechach miały charakter czynności pozornych. W konsekwencji uznano, że faktury dokumentujące poprzedzające WDT transakcje nabycia przez Skarżącego towarów od K. K. nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o zawarty w nich podatek naliczony (art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) u.p.t.u.). Powołując się na art. 86 ust. 1 u.p.t.u. zakwestionowano prawo Skarżącego do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez P. s.c. tytułem usług transportowych dotyczących rzekomych WDT. Podważono też faktury wystawione przez firmę Skarżącego - L. J., na rzecz K.K., w których ujęto usługi marketingowe, choć w rzeczywistości faktury te dotyczyły rozliczenia kosztów ww. WDT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty