Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. I FSK 2206/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 sierpnia 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 628/15 w sprawie ze skargi D.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 27 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty, kwiecień - listopad 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 628/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę D. M. (dalej skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 27 marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty oraz kwiecień - listopad 2009 r.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przypomniał, że decyzją z dnia 14 listopada 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń, luty oraz kwiecień -listopad 2009 r.
W uzasadnieniu organ stwierdził, że skarżąca wraz z sześcioma innymi osobami dokonała zakupu nieruchomości rolnej o powierzchni całkowitej 36,99 ha, w skład której wchodziły działki gruntu oznaczone numerami: [...], [...],[...],[...] i [...]. Organ uznał, że dokonana przez skarżącą sprzedaż działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organ wskazał, że w okresie 2009-2013 r. skarżąca wraz z współwłaścicielami dokonała sprzedaży łącznie 29 działek.
W ocenie organu skarżąca podejmowała czynności nastawione na osiągnięcie korzyści finansowych. Dokonała (wraz z pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości) nabycia nieruchomości gruntowej rolnej o znacznej powierzchni, angażując kapitał tak jak przedsiębiorca. Następnie, po dokonaniu wszelkich czynności prawnych i faktycznych zmierzających do zmiany przeznaczenia gruntu, nieruchomość podzielono (z inicjatywy współwłaścicieli) na działki pod zabudowę mieszkalno-usługową (wraz z wydzieleniem drogi dojazdowej), co wiązało się ze znacznym wzrostem ich wartości. Zdaniem organu pierwszej instancji współwłaściciele nieruchomości podejmowali zatem aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami oraz działania marketingowe mające na celu sprzedaż z zyskiem działek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty