Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 2014/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia WSA del. Barbara Dziełak, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 czerwca 2015 r. sygn. akt III SA/Gl 54/15 w sprawie ze skargi L. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z dnia 18 czerwca 2015 r., w sprawie III SA/Gl 54/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę L. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia 6 sierpnia 2014 r., którą określono Skarżącemu w podatku od towarów i usług za listopad 2009 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w kwocie niższej, niż Skarżący zadeklarował.
Organ odwoławczy za zasadne uznał stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego, który zakwestionował - na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm., dalej: u.p.t.u.) - prawo Podatnika (prowadzącego firmę PPHU "B.") do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze wystawionej przez G.D. na zakup teczek z wkładami reklamowymi oraz wizytówek, gdyż - jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego - przedmiotowa faktura nie dokumentowała rzeczywistego zdarzenia gospodarczego pomiędzy podmiotami w niej wymienionymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty