Wyrok NSA z dnia 18 maja 2017 r., sygn. I FSK 1807/15
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Po 174/15 w sprawie ze skargi S. C. sp. z o. o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz S. C. sp. z o.o. w P. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 20 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Po 174/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącej - S. C. sp. z o.o. w P. ("Spółka"), interpretację indywidualną z 11 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów, z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w P.
WSA wskazał, iż opisując zdarzenie przyszłe we wniosku o wydanie interpretacji Spółka podała, że została utworzona w celu propagowania i rozwoju sportów spadochronowych na terenie Polski. W tym celu zamierza prowadzić działalność w zakresie organizowania skoków spadochronowych (profesjonalnych, tandemowych oraz skoków i kursów szkoleniowych). Głównym zadaniem Spółki (non-profit) jest upowszechnienie skoków spadochronowych poprzez prowadzenie szkoleń i ich organizację, a także uczestniczenie i organizowanie zawodów sportowych. Usługi będą świadczone na rzecz osób fizycznych (profesjonalistów i osób początkujących) oraz klubów sportowych, w tym W. W tym celu Spółka wynajęła samolot z załogą. Zgodnie z umową, Spółka jest zobligowana do zorganizowana określonej liczby wylotów bądź "wylatania" określonej liczby godzin, wylotów lub skoków, a więc aby zapewnić realizację umowy musi zorganizować określoną liczbę skoków lub imprez sportowych. Koszty organizacji skoków będą pokrywane z opłat od uczestników kursów szkoleniowych, skoków wykupionych przez skoczków profesjonalnych (zawodników) i klubów sportowych. Wysokość opłat będzie ustalona na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów działalności, tj. wynajmu samolotu, paliwa, wynagrodzenia personelu (załogi i instruktorów) oraz zakup sprzętu niezbędnego do wykonywania skoków spadochronowych. Spółka nie będzie osiągała z tego tytułu dochodów i nie jest ukierunkowana na osiąganie zysku z tego typu działalności. Nie będzie też prowadziła innej działalności nastawionej na osiąganie zysków/dochodów. W tym celu podjęto uchwałę o przeznaczeniu zysku Spółki na działalność sportową w zakresie sportów spadochronowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty