10.02.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2017 r., sygn. I FSK 1203/15

Tylko w sytuacji, gdy podatnik nie wiedział lub nie mógł wiedzieć, że dana transakcja realizowana na rzecz podatnika wykorzystywana była do celów oszustwa przepisy prawa wspólnotowego należy tak interpretować, że sprzeciwiają się one utracie prawa do odliczenia podatku zapłaconego przez tego podatnika. Inaczej jest w sytuacji, gdy na podstawie obiektywnych okoliczności ustalono, że podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć, że transakcje te stanowią nadużycie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1464/14 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 25 września 2014 r. [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień i grudzień 2009 r. oraz za wrzesień, październik i grudzień 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 11 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 146/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M.K.(zwanego dalej "podatnikiem" lub "skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 25 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień i grudzień 2009 roku oraz za wrzesień, październik i grudzień 2010 r.

2. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z 3 marca 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za ww. okresy w kwotach odmiennych od zadeklarowanych przez podatnika. Organ I instancji zakwestionował prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z siedemnastu faktur VAT wystawionych na rzecz skarżącego przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe E. Sp. z o. o. z siedzibą w W.(dalej w skrócie "E."), na łączną kwotę podatku 144.626,26 zł, uznając że faktury te nie stwierdzają faktycznej dostawy towarów na rzecz strony skarżącej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne