27.01.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2017 r., sygn. I FSK 1042/15

Zasadniczo niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną, jednak dostrzegana jest możliwość odstępstwa od tej zasady i skorzystania z prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na tzw. koszty ogólne działalności podatnika. W takiej sytuacji, mimo braku bezpośredniego związku wydatków z transakcją opodatkowaną, wydatki te, jako związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą podatnika, uznaje się, za stanowiące element cenotwórczy świadczenia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.S. - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "A." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Po 804/14 w sprawie ze skargi A. S. - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "A." na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 26 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2009r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz A. S. kwotę 1450 (jeden tysiąc czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A.S. (skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 26 czerwca 2014 r. w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług za kwiecień 2009 r. do zwrotu na rachunek bankowy.

1.2. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że decyzją z 21 lutego 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił skarżącemu za wskazany okres nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu, weryfikując rozliczenie podatnika. Organ uznał, że skarżący niezasadnie rozliczył podatek naliczony z faktur wystawionych przez firmę K. Spółka Komandytowa, albowiem wydatek ten nie pozostawał w związku z jego działalnością opodatkowaną. Organ wskazał, że w 2009 r. przedmiotem działalności skarżącego, prowadzącego działalność pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe A., była produkcja i sprzedaż filtrów, a sporne faktury dokumentowały usługi prawne związane z oceną umowy zawartej przez skarżącego z bankiem, dotyczącej Terminowych Transakcji Walutowych (TTW). Organ kontroli skarbowej stwierdził, że faktury dotyczyły nabycia usług, które nie zostały wykorzystane przez skarżącego do wykonania czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. dalej ustawa o VAT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne