18.11.2016

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2016 r., sygn. I OSK 1638/16

Nie budzi wątpliwości w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wobec zasady związania sądu granicami skargi kasacyjnej, sąd ten nie jest uprawniony do rekonstrukcji intencji autora skargi kasacyjnej w zakresie powołania podstaw kasacyjnych. Podstawy te muszą być powołane szczegółowo – ze wskazaniem konkretnych przepisów (zawartych w konkretnych jednostkach redakcyjnych aktu prawnego), które miałby naruszyć sąd I instancji wydając zaskarżony wyrok.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. NSA Jacek Hyla /spr./ po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białegostoku z dnia 25 lutego 2016 roku, sygn. akt II SAB/Bk 81/15 w sprawie ze skargi A.M. na bezczynność Prezydenta Miasta B. w przedmiocie wprowadzenia zmiany w ewidencji gruntów 1) oddala skargę kasacyjną; 2) oddala wniosek A.M.o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. akt II SAB/Bk 81/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zobowiązał Prezydenta Miasta B. do załatwienia wniosku skarżącej A. M. z dnia 4 marca 2015 r. poprzez wydanie aktu administracyjnego w terminie 30 dni od daty zwrotu akt organowi, stwierdził, że organ dopuścił się bezczynności, stwierdził, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz wymierzył Prezydentowi Miasta B. grzywnę w wysokości 200 złotych.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że pismem z dnia 4 marca 2015 r. A. M. i H. K. wezwali Prezydenta Miasta B. do usunięcia naruszenia prawa poprzez przywrócenie granic działki nr [...] obręb [...] do granic z 1954 - 1955 r. Wyjaśnili, że w dniu 22 lutego 2015 r. dowiedzieli się od M. M. o zmianach dotyczących granic działki nr [...] (której są współwłaścicielami) wprowadzanych do ewidencji gruntów i budynków na przestrzeni ponad 60 lat. Według udzielonych im informacji, Gmina B. weszła bezprawnie w posiadanie 1051 m2 ich gruntów (tereny położone od strony rzeki B.), zaś w ostatnim okresie na podstawie roboty geodezyjnej nr [...] zarejestrowanej w Miejskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w B. pozbawiono ich władztwa nad częścią terenu działki od strony ulicy [...] poszerzając jednocześnie tę ulicę. Wskazali, że w ich ocenie Prezydent Miasta wprowadzając z urzędu - na podstawie § 46 ust. 2 pkt 1 - 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków - zmiany w operacie ewidencji gruntów i budynków (w tym ostatnio zmianę z dnia 18 czerwca 2012 r.) powinien był wskazać tę podstawę prawną. Tymczasem zaskarżonych zmian dokonano z urzędu, w drodze czynności materialno - technicznej, a nie w drodze decyzji administracyjnej i bez przedłożenia dokumentów źródłowych uzasadniających wprowadzenie zmian na mapie zasadniczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne