08.11.2016

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. II OSK 245/15

Naczelny Sąd Administracyjny, ze względu na ograniczenia wynikające ze wskazanych regulacji prawnych, nie może we własnym zakresie konkretyzować zarzutów skargi kasacyjnej, uściślać ich bądź w inny sposób korygować. Do autora skargi kasacyjnej należy wskazanie konkretnych przepisów prawa materialnego lub przepisów postępowania, które w jego ocenie naruszył Sąd pierwszej instancji i precyzyjne wyjaśnienie, na czym polegało ich niewłaściwe zastosowanie lub błędna interpretacja, w odniesieniu do prawa materialnego, bądź wykazanie istotnego wpływu naruszenia prawa procesowego na rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd pierwszej instancji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 października 2014 r. sygn. akt II SA/Łd 463/14 w sprawie ze skarg S. W. i K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] lutego 2014 r. znak: [...] w przedmiocie renty planistycznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, wyrokiem z dnia 2 października 2014r. (sygn. akt II SA/Łd 463/14) oddalił skargi S. W. i K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia renty planistycznej.

Powyższy wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Otóż decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] Prezydent Miasta Bełchatowa na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r., poz. 267 - dalej k.p.a.), art. 36 ust. 4 i art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r., poz. 647 - dalej u.p.z.p.) ustalił byłym współwłaścicielom S. W. i K. P. wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o pow. 0,652 ha w Bełchatowie, w kwocie 113 100zł i w ½ tj. proporcjonalnie do przysługującego im udziału we współwłasności oraz zobowiązał każdego z byłych współwłaścicieli do wniesienia opłaty w wysokości 56 550zł. W uzasadnieniu organ wskazał, że umową notarialną zawartą w dniu 27 listopada 2009 r. współwłaściciele zbyli przedmiotową nieruchomość, która na dzień zbycia była terenem zadrzewionym i zakrzaczonym, porośniętym luźno różnymi gatunkami drzew i krzewów, nadto działkę przecinała zwyczajowa droga ziemna, teren płaski bez ograniczeń w możliwości zagospodarowania. Zgodnie zaś z uchwałą nr XXVII/191/08 Rady Miejskiej w Bełchatowie z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu Miasta Bełchatowa - południowej części osiedla Czaplinieckiego, działka nr [...] znajdowała się w różnych jednostkach planistycznych, gdyż część o pow. 3528 m² oznaczona była symbolem 15 LZ(mn) tj. teren o przeznaczeniu podstawowym - tereny zalesień, tymczasowe - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna; część o pow. 2640m² oznaczona była symbolem 16 UC(mn) tj. teren o przeznaczeniu podstawowym - usługi, dopuszczalne - tereny zalesione, zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna; część o pow. 360m² oznaczona była symbolem 2 KDD to projektowana ulica lokalna. Organ ustalił, iż poprzedni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Bełchatowa, uchwała nr 149/XI/91, opisywał teren nieruchomości jako obszar parków i zieleńców. Dalej organ wskazał, iż w operacie sporządzonym na dzień 14 czerwca 2013 r. (określając wartość przedmiotu wyceny na datę 27 listopada 2009 r.) rzeczoznawca przyjął, iż sposób faktycznego wykorzystywania przedmiotowej nieruchomości nie różni się od przeznaczenia opisanego w poprzednim planie - tereny parków i zieleńców. Na podstawie operatu została oszacowana wartość rynkowa prawa własności przedmiotowej nieruchomości przed i po wprowadzeniu planu miejscowego z 2008r. Ustalenie renty planistycznej nastąpiło z uwzględnieniem stawki procentowej w wysokości 30% dla terenów o przeznaczeniu podstawowym: usługi komercyjne, garaże.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne