30.06.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 2284/14

Pojęcie następcy prawnego, w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, należy rozumieć jako odnoszące się do sukcesji generalnej, a nie syngularnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Bożena Popowska Sędzia del. WSA Olga Żurawska - Matusiak Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1448/13 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1448/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Przedmiotem postępowania obu organów było żądanie M. L. o nieodpłatne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr [...] z obrębu [...] i uregulowanej w księdze wieczystej nr [...] na zasadzie art. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r., poz. 83).

Zarząd Dzielnicy [...] W. decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. odmówił nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w W. przy ul. [...], stanowiącej działkę nr [...], obręb [...] o pow. [...] m² (KW: [...]). W uzasadnieniu wskazał, że ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dla nieodpłatnego przekształcenia wymaga spełnienia dwóch kryteriów, w tym, aby przekształcenie takie zostało dokonane na rzecz osób będących następcami prawnymi osób, o których mowa w art. 1 ust. 1a ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Roszczenie o przekształcenie nieodpłatne przysługuje zatem poprzedniemu właścicielowi nieruchomości, któremu zostało odjęte prawo własności w trybie dekretu oraz jego spadkobiercom, którzy wstąpili w ogół praw poprzednika. Organ I instancji ocenił, że M. L. nie spełnia drugiego z tych kryteriów, bowiem prawo użytkowania wieczystego nabył w drodze spadkobrania prawo użytkowania wieczystego, będące przedmiotem obrotu cywilnoprawnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne