19.07.2016

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2016 r., sygn. I OSK 2489/14

Za rażące naruszenie przepisów postępowania a w szczególności przepisów regulujących postępowanie dowodowe, które uzasadniałoby stwierdzenie nieważności decyzji, można uznać, jedynie wydanie decyzji bez uprzedniego przeprowadzenia jakichkolwiek dowodów, niezbędnych do wyjaśnienia istoty sprawy, czy też wydania decyzji bez przeprowadzenia dowodów obligatoryjnych w danej sprawie, lub które miałyby oczywisty wpływ na odmienną ocenę materiału dowodowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia NSA Jolanta Sikorska sędzia del. WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1571/13 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta [...] na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek M.W. o zasądzenie kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1571/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prezydenta Miasta [...] na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] listopada 2011 r., którą Wojewoda Mazowiecki odmówił nabycia przez Gminę [...] z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r., prawa własności nieruchomości zajętej pod ulicę J. w W., oznaczonej jako działki nr 1, 2 i 3, obręb [...]. Minister uznał, że w sprawie nie występują przesłanki określone w art. 156 § 1 k.p.a.

Po rozpoznaniu wniosku Prezydenta Miasta [...] o ponowne rozpatrzenie sprawy zaskarżoną decyzją Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej, na podstawie art. 138 § 1 w związku art. 127 § 4 k.p.a., utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody. Organ wyjaśnił, że podstawą wydania decyzji Wojewody Mazowieckiego był art. 73 ust.1 ustawy z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U nr 133, poz. 872 z późn. zm., dalej ustawa wprowadzająca), według którego nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stawały się własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem. Minister stwierdził, że przedmiotowa decyzja skierowana została wyłącznie do M.W.j, mimo iż działki których dotyczyła decyzja stanowiły własność także innych osób fizycznych. Jednocześnie organ wskazał, że wadliwość postępowania przeprowadzonego z pominięciem jego stron jest uregulowana w przepisie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. i może stanowić podstawę do wznowienia postępowania, jednakże żadna z przesłanek wznowieniowych nie może skutkować stwierdzeniem nieważności decyzji na podstawie art. 156 § 1 k.p.a. Minister zaznaczył przy tym, że obecnie właścicielką przedmiotowych działek jest wyłącznie M.W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne