Wyrok NSA z dnia 4 października 2016 r., sygn. II OSK 3246/14
Odsyłanie w niektórych kategoriach spraw na drogę wznowienia postępowania byłoby sprzeczne z regułami demokratycznego państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej z uwagi na konieczność ochrony innych wartości konstytucyjnych.
Teza od Redakcji
Dnia 4 października 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 4 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 września 2014 r. sygn. akt II SA/Op 311/14 w sprawie ze skargi J.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zniszczenie drzew 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz J.O. kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu po rozpoznaniu skargi J.O. (dalej jako "skarżący") uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z [...] października 2012 r. w przedmiocie administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że [...] maja 2011 r. Prezydent Miasta Opola wszczął postępowanie administracyjne w trybie art. 88 ust. 1 i 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1220, obecnie Dz.U. z 2015 r., poz. 1651 - dalej jako "u.o.p.") w związku ze stwierdzonym zniszczeniem drzew na działce nr [...], obręb [...]. Ustalono, że zniszczeniu uległy 4 robinie akacjowe, a sprawcą szkody był pracownik wykonujący prace ziemne, zatrudniony przez skarżącego. Posiadaczem nieruchomości, na której rosły drzewa był skarżący. Skarżący wyjaśnił, że drzewa poddano zabiegom pielęgnacyjnym, rokującym odzyskanie przez nie żywotności. Następne oględziny przeprowadzono 26 września 2011 r. i ustalono, że drzewa są przysypane w związku z nawiezieniem ziemi, zamierają w około 70% i nie rokują szans na przeżycie. Kolejne oględziny przeprowadzono 5 grudnia 2011 r., dokonano wówczas dokładnych pomiarów poszczególnych pni uszkodzonych drzew na wysokości 130 cm, ustalając, że ich obwody wynosiły: 82 cm, 21 cm, 67 cm, 28 cm i 52 cm (jedno z drzew było rozwidlone na dwa osobne pnie). Ustalono również, że do uszkodzenia drzew doszło w okresie od kwietnia do maja 2011 r. przez operatora sprzętu mechanicznego. Właścicielem działki jest M.B., natomiast skarżący zawarł z nim umowę dzierżawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty