16.09.2016

Wyrok NSA z dnia 16 września 2016 r., sygn. I OSK 1089/16

Przez tytuł prawny do lokalu należy rozumieć każdy tytuł do władania lokalem, w tym także taki, którego źródłem jest uprawnienie o charakterze obligacyjnym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 16 września 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zarządu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 1386/15 w sprawie ze skargi B.M. i R.M. na uchwałę Zarządu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy z dnia 17 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na zakwalifikowanie do umieszczenia na liście osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od B.M. i R.M. na rzecz Zarządu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 24 lutego 2015 r. z wnioskiem o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego wystąpili obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej: B.M. i R.M. We wniosku wskazali, że aktualnie mieszkają wraz z dziećmi w samodzielnym lokalu mieszkalnym przy ul. G., wynajmowanym od niespokrewnionego z nimi A.R. Na wyposażenie techniczne lokalu składa się instalacja wodna, instalacja kanalizacyjna oraz instalacja elektryczna. Dane dotyczące lokalu w dniu 30 stycznia 2015 r. potwierdzone zostały na wniosku przez właściciela - A.R.

W uzasadnieniu podania wnioskodawcy podnieśli, że mieszkanie, w którym obecnie mieszkają, w najmniejszym stopniu nie zaspokaja ich potrzeb mieszkaniowych. Zwrócili uwagę, że nie ma w nim centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody, zaś stosowane ogrzewanie elektryczne jest nadmiernie drogie. Wskazali także na problem z chorobami dzieci oraz z trudnościami w ich nauce w domu. Poinformowali również, że są osobami bezrobotnymi - R.M. zajmuje się dziećmi, zaś B.M. trudno znaleźć stałe zatrudnienie, wykonuje zatem krótkotrwałe i niskopłatne prace dorywcze. Jak wskazali, nie stać ich na wynajęcie na wolnym rynku mieszkania, które w lepszym stopniu zaspokajałoby ich potrzeby. Obecne jest jedynym, które udało się im znaleźć i na które było ich stać, gdy opuszczali Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Podnieśli, że w maju 2014 r. - jako osoby bezdomne - złożyli wniosek o przyznanie mieszkania z zasobów lokalowych Urzędu Dzielnicy Śródmieście, jednak z uwagi na faktyczne zamieszkiwanie w dzielnicy Wola otrzymali odpowiedź, że to urząd tej dzielnicy jest właściwy w sprawie. Zaznaczyli ponadto, że są uchodźcami z Czeczenii i nie mają do czego wracać. Za swoją ojczyznę uważają teraz Polskę i wrośli w dzielnicę Wolę m.st. Warszawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne