Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 3199/14

Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne jej rozumienie, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 września 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 342/14 w sprawie ze skargi L. A. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 września 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 342/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. A. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z [...] grudnia 2013 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnego.

Wyrok został wydany w następującym stanie sprawy:

L. A. zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie Wielkopolskim (PUP) w dniu 17 maja 2013 r.. Dnia 22 maja 2013 r. do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu Oddziału Zamiejscowego w Kaliszu (WUP) wpłynął jej wniosek dotyczący ubiegania się przez WUP o dokument urzędowy potwierdzający okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek spełnione w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE), niezbędny do ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych na zasadach określonych przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Do wniosku L. A. dołączyła m.in., złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oświadczenie z 17 maja 2013 r., dotyczące jej sytuacji życiowej podczas pobytu w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Wielkiej Brytanii), a także dokumenty od brytyjskiego pracodawcy mające potwierdzić okresy jej pracy w tym państwie. W konsekwencji WUP zwrócił się w dniu 22 maja 2013 r. do brytyjskiej instytucji właściwej o wydanie urzędowego dokumentu. Dnia 19 września 2013 r. do WUP wpłynął z dokument SED U002, potwierdzający okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia spełniony przez L. A. w tym państwie od 20 września 2009 r. do 30 kwietnia 2013 r.. W związku z powyższym w dniu 20 września 2013 r. Marszałek Województwa Wielkopolskiego poinformował L. A. o treści dokumentu SED U002, a także pouczył ją o wynikającej z art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) możliwości czynnego udziału w postępowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne