Wyrok NSA z dnia 18 maja 2016 r., sygn. II OSK 2178/14
Dla inwestycji niezgodnej z przepisami techniczno-budowlanymi nie powinna zostać wydana decyzja zezwalająca na budowę. Dlatego też obszar oddziaływania obiektu budowlanego nie może być utożsamiany tylko i wyłącznie z zachowaniem przez inwestora wymogów określonych przepisami techniczno-budowlanymi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 2721/13 w sprawie ze skargi K. B. na postanowienie Wojewody M. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji ostatecznej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 maja 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 2721/13 oddalił skargę K. B. na postanowienie Wojewody M. z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji ostatecznej.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Wojewoda M. ww. postanowieniem z dnia [...] października 2013 r., po rozpatrzeniu zażalenia K. B. na postanowienie Starosty P. z dnia [...] lipca 2013 r., znak [...] odmawiające wstrzymania wykonania ostatecznej decyzji Starosty P. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na rozbudowę i nadbudowę budynku Parafii [...] - budynek użyteczności publicznej z częścią mieszkalną na działce o nr ewid. [...] przy ul. [...] w K. - utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
W uzasadnieniu postanowienia Wojewoda M. podał, że pismem z dnia 14 stycznia 2013 r. K. B. zwrócił się do Starosty P. o wznowienie postępowania zakończonego decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r., ze względu na pominięcie go jako strony w tym postępowaniu oraz o wstrzymanie wykonania decyzji udzielającej pozwolenia na budowę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
