26.01.2016

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. I OSK 1140/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.) Sędziowie NSA Elżbieta Kremer del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1060/13 w sprawie ze skargi H.N. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wniosku oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 1060/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. N. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] marca 2013 r., nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie tego organu z [...] lutego 2013 r., nr [...], w przedmiocie zwrotu wniosku.

Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2013 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił wniosek H. N., którym domagał się on przyznania "ekwiwalentu" w postaci gruntów zamiennych "na skutek przejęcia na własność Skarbu Państwa rodzinnych nieruchomości na podstawie decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w O. z [...] lipca 1962 r., nr [...]", która wydana została z naruszeniem wcześniej wydanej decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu z [...] listopada 1957 r. nr [...], w której orzeczono: "zwrócić obywatelowi nieruchomość tą o obszarze 32 ha po wygaśnięciu umów dzierżawnych zawartych z obecnymi użytkownikami tej nieruchomości, z tym, że dzierżawcy ci nie nabyli jeszcze uprawnień do uwłaszczenia w trybie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i uregulowaniu innych spraw związanych z osadnictwem rolnym. W przypadku niemożności zwrotu części nieruchomości, przysługuje obywatelowi ekwiwalent w postaci gruntów zamiennych. Grunta zamienne przydzieli obywatelowi Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w O. wówczas, gdy będzie dysponowało wolnymi gruntami dyspozycyjnymi PFZ". Organ wskazał, iż pełnomocnik strony, domagając się przyznania gruntów zamiennych, powoływał się na orzecznictwo powstałe na gruncie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Jednakże przejęcie gruntów decyzją z dnia [...] lipca 1962 r. nastąpiło na mocy art. 9 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej oraz osadnictwa rolnego (Dz. U. z 1985 r., nr 17, poz. 71). Ustawa ta nie przewidywała zaś przyznawania nieruchomości zamiennych. Ponadto kwestia przyznania "ekwiwalentu" w postaci gruntów zamiennych ma charakter cywilnoprawny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne