13.10.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 października 2016 r., sygn. II GSK 687/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków Protokolant starszy asystent sędziego Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 13 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Spółki z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wr 590/15 w sprawie ze skargi P. Spółki z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: Sąd I instancji lub WSA) wyrokiem z dnia 23 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wr 590/15 oddalił skargę P. Sp. z o.o. we W. (dalej: skarżąca lub spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: Dyrektor) z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z eksploatacją automatu do gier poza kasynem gry.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu [...] grudnia 2013 r., funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu zlokalizowanym w Z. przy ul. [...] w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.: dalej - u.g.h.). W trakcie kontroli stwierdzono eksploatowanie urządzenia do gier o nazwie [...] nr [...]. Z okazanej podczas kontroli umowy najmu wynika, że właścicielem urządzenia jest skarżąca.

Naczelnik Urzędu Celnego w L. decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. nałożył na spółkę karę pieniężną w kwocie 12.000 zł w związku z urządzaniem gier na automacie poza kasynem gry.

Orzekając na skutek odwołania Dyrektor decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że gry urządzane na kontrolowanym automacie miały charakter losowy i komercyjny. Organ II instancji podniósł, że nałożenie kary pieniężnej było uzasadnione. Przedmiotowe urządzenie było urządzeniem, o którym stanowi art. 2 ust. 5 u.g.h., a urządzanie na nim gier dopuszczalne było tylko na podstawie posiadanej koncesji w kasynie gry. Przedmiotowy lokal nie był kasynem gry w rozumieniu u.g.h., a spółka nie posiadała zezwolenia, co uzasadniało nałożenie kary pieniężnej na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne