Wyrok NSA z dnia 6 października 2016 r., sygn. II FSK 2733/14

Wynalazca, który płaci innej osobie za wykorzystywanie wspólnego odkrycia, nie pomniejszy o to przychodu z uczestnictwa w spółce jawnej. Bo to nie ona jest stroną umowy.

Gazeta Prawna nr 198/2016

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 6 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 2991/13 w sprawie ze skargi S. W. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2013 r. nr DD9/033/39/BRT/2012/PK-123 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od S. W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę S. W. i uchylił zmianę indywidualnej interpretacji Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Skarżący wnioskiem z dnia 26 sierpnia 2011 r. zwrócił się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, podając, że wraz z dwoma innymi osobami jest współuprawnionym z prawa do trzech patentów w proporcjach określonych w umowie o wspólności prawa, z jednym ze współuprawnionych prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki osobowej, między innymi z wykorzystaniem jednego z tych patentów. Po zakończeniu poszczególnych lat obrotowych wspólnicy rozliczali z trzecim współuprawnionym korzyści z tytułu wykorzystania projektu wynalazczego we własnej działalności gospodarczej i przekazywali mu przypadającą na niego wartość korzyści, wynikającą z zatwierdzonego wspólnie bilansu, dokonując wypłat z osobistych rachunków bankowych. Skarżący zadał pytanie, czy fakt dokonywania wypłat z prywatnych rachunków bankowych wspólników, a nie z rachunków bankowych spółki, daje wspólnikom spółki prawo do zaliczenia tych wypłat do kosztów uzyskania przychodów spółki oraz czy wypłaty dokonane w latach 2006-2011 powinny zostać zaliczone do kosztów podatkowych roku 2011, czy tez do kosztów tych lat podatkowych, w których je wypłacono - zajmując stanowisko, że wymienione wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki w roku 2011, a więc w tym roku podatkowym, w którym wspólnicy sporządzą dokument księgowy, na podstawie którego zaksięgują wydatki w księgach rachunkowych spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne