22.10.2015

Postanowienie NSA z dnia 22 października 2015 r., sygn. I OW 94/15

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys, Sędzia NSA Paweł Miładowski, Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.), po rozpoznaniu w dniu 22 października 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Prezydenta Miasta Zabrze o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Prezydentem Miasta Zabrze a Starostą Powiatu Wałbrzyskiego w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania sprawy ponoszenia wydatków na opiekę i wychowanie dziecka S. M. umieszczonej w placówce opiekuńczo-wychowawczej postanawia: wskazać Starostę Powiatu Wałbrzyskiego jako organ właściwy w sprawie.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 23 kwietnia 2015 r. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Zabrze, zwrócił się o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy nim a Dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, działającym z upoważnienia Starosty Powiatu Wałbrzyskiego, w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania sprawy dotyczącej ponoszenia wydatków na opiekę i wychowanie dziecka S. M. umieszczonej w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

W uzasadnieniu wniosku Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta Zabrze, wniósł o wskazanie jako organu właściwego w sprawie Starosty Powiatu Wałbrzyskiego, albowiem zgodnie z art. 191 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 135 ze zm.) powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej ponosi wydatki na opiekę i wychowanie dziecka. W/w ustawa nie definiuje pojęcia "miejsca zamieszkania", a więc należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93, z późn. zm.). Miejscem zamieszkania osoby fizycznej zgodnie z art. 25 k.c. jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy chodzi o określenie miejsca zamieszkania dzieci pozostających pod władzą rodzicielską (art. 26 k.c.) lub osoby pozostającej pod opieką (art. 27 k.c.). W takich wypadkach miejscem zamieszkania tych osób jest miejsce zamieszkania rodziców lub opiekuna, i to bez względu na to, czy dana osoba w tej miejscowości przebywa. Tak więc zgodnie z art. 26 § 1 k.c. w przypadku dziecka pozostającego pod władza rodzicielską jednego z rodziców, jego miejscem zamieszkania jest miejsce zamieszkania tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Taka sytuacja wystąpiła w przypadku S. M. Dziewczynka została po raz pierwszy umieszczona w pieczy zastępczej - w rodzinie zastępczej u babci H. L. na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Zabrzu z 22 maja 1997 r., III NSM 339/96. Miejscem zamieszkania małoletniej przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej było miasto Wałbrzych będące miejscem zamieszkania matki - T. M., której jako opiekunowi w tamtym czasie - do dnia wydania postanowienia Sądu - przysługiwała władza rodzicielska wobec w/w dziecka. Sąd Rejonowy w Zabrzu dopiero postanowieniem z 22 maja 1997 r. ustanowił opiekunem małoletniej babcię - H. L. zam. w Zabrzu, ul. [...] i umieścił dziecko w rodzinie zastępczej na terenie Zabrza. Z uwagi na stan zdrowia H. L. - babci małoletniej, Sąd Rejonowy w Zabrzu 23 maja 2002 r. skierował małoletnią S. M. do placówki opiekuńczo-wychowawczej, a następnie 1 sierpnia 2012 r. Sąd wydał postanowienie, III Nsm 676/12, zgodnie z którym umieszczono S. M. w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Dziecko przebywało w placówce w następujących okresach: od 23 maja 2012 r. do 31 maja 2012 r., od 16 lipca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r., od 1 stycznia 2013 r. do nadal.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne