Postanowienie NSA z dnia 7 października 2015 r., sygn. I OW 111/15
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędzia del. WSA Iwona Bogucka (spr.), po rozpoznaniu w dniu 7 października 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Starosty Powiatu Zgierskiego o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Starostą Powiatu Zgierskiego a Starostą Powiatu Działdowskiego w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania sprawy ponoszenia odpłatności za pobyt dziecka K. K. w rodzinie zastępczej postanawia: oddalić wniosek.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 14 maja 2015 r., na podstawie art. 15 § 1 pkt 4 w związku z art. 4 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.) Starosta Zgierski zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego właściwości powiatu zobowiązanego do ponoszenia odpłatności za pobyt małoletniego w rodzinie zastępczej.
W uzasadnieniu podano, że K. K. urodzony dnia 9 grudnia 2013 r. w P. został w trybie natychmiastowym umieszczony po raz pierwszy w pieczy zastępczej do prawomocnego zakończenia postępowania na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Zgierzu z dnia 16 kwietnia 2014 r., sygn. III Nsm 232/14. Przyczyną umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej w rodzinie zastępczej o charakterze pogotowia opiekuńczego było zagrożenie dobra małoletniego. Matka dziecka (S. M.) i ojciec (M. K.) około miesiąca czasu przebywali u znajomego P. D. pod adresem [...],P., powiat zgierski, woj. łódzkie. W dniu 10 kwietnia 2014 r. do Sądu Rejonowego w Zgierzu wpłynęło zawiadomienie Komisariatu Policji w Ozorkowie o interwencji policji w dniu 9 kwietnia 2014 r., dotyczące braku opieki nad małoletnim K. K. Rodzice byli pod wpływem alkoholu, co stanowiło zagrożenie dla dobra wówczas 4-miesięcznego dziecka i wymagało interwencji Sądu Rodzinnego. W wydanym postanowieniu Sąd jednocześnie wskazał jako właściwy Sąd Rejonowy w Mławie XI Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w Działdowie, powołując się na art. 569 §1 k.p.c., zgodnie z którym: "właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy, właściwy jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy". Postanowienie to zostało wydane na podstawie art. 755 § 1 k.p.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty