19.06.2015

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. I OSK 2411/13

Z uzasadnienia wyroku powinno jasno wynikać z jakich powodów sąd uznał zaskarżone orzeczenie za zgodne albo niezgodne z prawem przy czym, w przypadku uchylenia zaskarżonej decyzji, uzasadnienie powinno zawierać pouczenie co do dalszego postępowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Irena Kamińska (spr.), Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz, Protokolant asystent sędziego Anna Siwonia-Rybak, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.S. i H.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 716/13 w sprawie ze skargi K.S. i H.S. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia 14 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie odmowy stwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

H.S. i K.S. zwróciły się do Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z wnioskiem o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez W. i E. J. nieruchomości we wsi B., gmina R., powiat Ł., dawne województwo wołyńskie.

Wojewoda Pomorski decyzją z dnia 8 września 2009 r. nr [...]odmówił potwierdzenia H.S. oraz K.S. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez W.J. gospodarstwa rolnego we wsi B. w gminie R. w powiecie łuckim, w dawnym województwie wołyńskim.

Na skutek wniesionego odwołania Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia 9 grudnia 2009 r. nr [...]) utrzymał w mocy przedmiotową decyzję Wojewody Pomorskiego.

Od ww. decyzji Ministra Skarbu Państwa strony nie wniosły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Pismem z dnia 2 marca 2010 r. Departament Reprywatyzacji i Rekompensat Ministerstwa Skarbu Państwa przekazał akta przedmiotowej sprawy do rozpoznania Wojewodzie Pomorskiemu.

W toku postępowania organ pierwszej instancji stwierdził, że H.S. oraz K.S. złożyły wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty za "mienie zabużańskie" po upływie terminu wskazanego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty (Dz. U. nr 169, poz. 1418 ze zm.) z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto w ocenie organu pierwszej instancji H.S. oraz K.S. w oświadczeniach złożonych w dniu 30 grudnia 2009 r. w trybie art. 3 ust. 2 ww. ustawy nie dokonały skutecznego scedowania prawa do rekompensaty na rzecz swojego brata tj. W.J. s. Jana. Zdaniem Wojewody Pomorskiego H.S. oraz K.S. nie mogły tego uczynić, gdyż nigdy nie nabyły tego prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne