Wyrok NSA z dnia 19 maja 2015 r., sygn. II OSK 2576/13
Dnia 19 maja 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 387/13 w sprawie ze skargi G.R. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 21 czerwca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G.R. (dalej jako "skarżący") na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z [...] grudnia 2012 r. w przedmiocie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 29, 30 lipca oraz 11 sierpnia 2009 r. Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę w miejscu prowadzenia przez skarżącego działalności gospodarczej pod nazwą [...]. Z kontroli sporządzono protokół. Ponadto organ przeprowadził rozprawę administracyjną, z której sporządził protokół.
Następnie decyzją z [...] stycznia 2011 r. Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na skarżącego, prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...], karę pieniężną w wysokości 170.000 zł za międzynarodowe przemieszczanie w okresie od 8 stycznia 2008 r. do 27 czerwca 2008 r. z Wielkiej Brytanii do Polski odpadów w postaci 29 sztuk pojazdów, przeznaczonych do demontażu, bez dokonania zgłoszenia Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska.
Skarżący wniósł odwołanie od powyższej decyzji.
Zaskarżoną decyzją z [...] grudnia 2012 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z [...] stycznia 2011 r. i nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 90.000 zł, jako na odbiorcę odpadów w postaci 29 sztuk pojazdów, przywiezionych nielegalnie z Wielkiej Brytanii do Polski.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty