01.04.2015

Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. II OSK 106/15

 

Dnia 1 kwietnia 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia NSA Paweł Miładowski /spr./ sędzia del. WSA Marek Wroczyński Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Kr 1148/13 w sprawie ze skargi E. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. znak [...] w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Kr 1148/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę E. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2013 r., znak: [...], w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...], Starosta [...], udzielił Gminie R. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej pn. rozbudowa drogi gminnej nr [...] od km 0+002,58 do km 0+225,52 "B." w R..

W uzasadnieniu wskazał, że w związku z decyzją Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2011 r., którą uchylono decyzję Starosty [...] z dnia [...] marca 2011 r. o zezwoleniu na realizację ww. inwestycji, inwestor przedłożył dokumenty, tym samym uzupełnił wniosek z dnia 20 grudnia 2010 r. Organ I instancji nie doszukał się nieprawidłowości w złożonej dokumentacji. Odpowiadając na zarzuty stron postępowania organ wyjaśnił, że brak zgody E. i E. G. na budowę drogi na prywatnych działkach nie ma wpływu na postępowanie prowadzone w oparciu o ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Intencją ustawodawcy było stworzenie prawnych procedur umożliwiających szybkie pozyskiwanie terenów dla potrzeb inwestycji drogowych, bez konieczności uzyskiwania zgody właścicieli. W konsekwencji czego, w tym przypadku również nie jest wymagane od inwestora oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, które wymagane jest przepisami ustawy - Prawo budowlane. Natomiast ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych stanowi odrębne przepisy i tylko w kwestiach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Prawa budowlanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne