Wyrok NSA z dnia 21 października 2015 r., sygn. II GSK 1912/14
Sam fakt wiedzy uprawnionego - w chwili dokonywania zgłoszenia do rejestracji spornego znaku towarowego w Polsce - o używaniu przez wnoszącego sprzeciw identycznego oznaczenia zarejestrowanego przez niego jako znaku towarowego za granicą - nie jest sam w sobie okolicznością wystarczającą dla wykazania złej wiary dokonującego takie zgłoszenie.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło- Chlabicz (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Kisielewicz Zbigniew Czarnik Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 21 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 1639/13 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 stycznia 2014 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1639/13, oddalił skargę [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na słowny znak towarowy "[...]".
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
I
W dniu [...] stycznia 2011 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw [...] (dalej: wnoszący sprzeciw lub skarżący) wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na słowny znak towarowy [...] na rzecz [...] (dalej: uprawniony), zgłoszonego do rejestracji dnia [...] kwietnia 2008 r. Sporny znak towarowy został zgłoszony dla towarów z klasy 21, tj. grzebienie, szczoteczki do zębów, szczotki do zamiatania, szczotki do szorowania, kosze na śmieci, ścierki do czyszczenia, szczotki do czyszczenia pojemników i zbiorników, garnki do gotowania (nieelektryczne), patelnie (nieelektryczne), kubki, kubki z papieru lub z tworzyw sztucznych, deski do krojenia, pałeczki (sprzęt kuchenny), termosy, wazony nie z metali szlachetnych, miski nie z metali szlachetnych, tace do użytku domowego nie z metali szlachetnych, pojemniki na przyprawy nie z metali szlachetnych, pojemniki do użytku w domu lub w kuchni (nie z metali szlachetnych), butelki na napoje i jedzenie, naczynia, wiadra, czajniki nieelektryczne, butelki na wodę, komplety pudełek na jedzenie, pudełka na lunch, rękawice do prac domowych, menażki, balie, uchwyty do papieru toaletowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty