Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2014 r., sygn. II GSK 873/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz (spr.) Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 1580/12 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 1580/12, oddalił skargę [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
I
[...] prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą P.w M. (dalej: skarżąca lub wnioskodawczyni) w dniu [...] maja 2011 r. wniosła o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "[...]" o numerze [...]udzielonego z pierwszeństwem od dnia [...] sierpnia 2006 r. na rzecz [...] z siedzibą w Sopocie (dalej: uprawnieni). Jako podstawę unieważnienia wnioskodawczyni powołała art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.; dalej jako: p.w.p.).
W uzasadnieniu wnioskodawczyni stwierdziła, że jest właścicielem praw ochronnych na trzy znaki słowno-graficzne: "[...]. Znaki te zostały zastrzeżone dla towarów z klasy 3 obejmującej środki do pielęgnacji włosów. Prawa ochronne na powyższe znaki towarowe trwają od dnia [...] stycznia 2003 r. Wskazała, że w wyniku udzielenia prawa ochronnego na sporny znak towarowy jej klienci nieświadomie wybierają identyczne towary oferowane przez uprawnionych w przekonaniu, że pochodzą one od wnioskodawcy. Sporny znak jest na tyle podobny do ww. znaków towarowych, że przy identyczności towarów nim oznaczonych (w obu przypadkach są to maseczki do włosów), wprowadza w błąd odbiorców, co do źródła pochodzenia danego towaru, pomimo że znaki te zawierają odmienną warstwę słowną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty