03.07.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2015 r., sygn. II GSK 878/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Protokolant Milena Dąbkowska po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. C. R. spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 grudnia 2013 r.; sygn. akt VI SA/Wa 1541/13 w sprawie ze skargi S. P. spółki z o.o. w O. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2012 r.; nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 3 grudnia 2013 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1541/13 oddalił skargę S. P. Spółki z o.o. w O. (obecnie: O. C. R. Spółka z o.o. w O.; dalej także jako Spółka) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części prawa ochronnego na znak towarowy słowny "superior" nr R-173131.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. Urząd Patentowy udzielił S. P. Sp. z o.o. w O. prawa ochronnego na słowny znak towarowy "superior" nr R-173131, zgłoszony 31 grudnia 2002 r., przeznaczony do oznaczania towarów z klasy 12 (w tym m.in. rowery) i 28 (artykuły sportowe i gimnastyczne, sprzęt do różnych gier i dyscyplin sportowych).

Wnioskiem z dnia [...] marca 2011 r. B. F. I. s.r.o. w Czechach wystąpiła do Urzędu Patentowego RP o unieważnienie prawa ochronnego na wskazany wyżej znak towarowy w części dotyczącej towarów z klasy 12. Jako podstawę prawną żądania wymieniono art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z zm.), dalej: p.w.p. i art. 161 p.w.p. Wnioskodawca wyjaśnił, że produkuje i handluje rowerami i akcesoriami rowerowymi. Jest uprawniony na terenie Czech do znaków towarowych "SUPERIOR" nr 196454 z pierwszeństwem od dnia 10 lipca 1995 r. oraz "S SUPERIOR" nr 197008 z pierwszeństwem od dnia 31 stycznia 1997 r., służących do oznaczania towarów z klasy 12. Argumentował, że istnienie spornego prawa uniemożliwia mu dystrybucję towarów na terenie Polski, ponieważ po zakończeniu współpracy z Uprawnionym, Uprawniony wystąpił z roszczeniami o zaprzestanie posługiwania się znakiem towarowym "superior" przez Wnioskodawcę oraz naprawienie szkody powstałej z tego tytułu. Wnioskodawca uznał, że Uprawniony zgłosił do ochrony w Polsce znak "superior" w złej wierze, gdyż był wyłącznie jego dystrybutorem. Wnioskodawca podkreślił, że rowerów [...] nie produkował na indywidualne zlecenie Uprawnionego, lecz rowery te nabywało od niego wielu innych klientów. Wskazał również na brak wiedzy, że Uprawniony, w trakcie współpracy handlowej między nimi, zgłosił na swoją rzecz znak "superior" dla towarów z klasy 12. Wnioskodawca na zgłoszenie takie nie wyraził zgody.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne