Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2015 r., sygn. II FSK 361/15
Związek pomiędzy wydatkami poniesionymi na aplikację adwokacką a przychodem osiągniętym w wyniku wykonywania zawodu adwokata jest zbyt odległy i warunkowy, aby mógł spełniać wymogi określone w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, del. NSA Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Karolina Zarzycka-Ciołkiewicz, , po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2014 r. sygn. akt VIII SA/Wa 374/14 w sprawie ze skargi P. M. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 2014 r. nr IPPB1/415-1145/13/2/IF w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 października 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie sygn. akt VIII SA/Wa 374/14 oddalił skargę, P. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 22 stycznia 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji wynika, że P. M. wnioskiem z dnia 31 października 2012 r. zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik w latach 2006-2010 odbywał aplikację adwokacką prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w [...], którą ukończył pozytywnym wynikiem egzaminu. W dniu 15 czerwca 2013 r. Skarżący został wpisany na listę adwokatów i z dniem 2 września 2013 r. rozpoczął działalność gospodarczą w formie kancelarii adwokackiej, którą wykonuje samodzielnie. W jej ramach Skarżący prowadzi księgowość na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Przed rozpoczęciem działalności podatnik poniósł wydatki związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych koniecznych do wykonywania zawodu adwokata. Sposób uzyskania uprawnień określa ustawa Prawo o adwokaturze z dnia 26 maja 1982 r., zwana dalej ustawą. Przewiduje ona, że podstawową drogą zdobycia uprawnień zawodowych jest odbycie aplikacji adwokackiej, zaś ukończenie aplikacji uprawnia do wzięcia udziału w egzaminie adwokackim (art. 77b ustawy). Wszystkie wymienione wyżej etapy, niezbędne do uzyskania uprawnień zawodowych, łączą się z ponoszeniem opłat. Odpłatność dotyczy egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką, wpisu na listę aplikantów adwokackich, opłat rocznych za aplikację, egzaminu adwokackiego oraz wpisu na listę adwokatów. W trakcie odbywania aplikacji aplikanci są również zobowiązani uiszczać opłaty z tytułu członkostwa w samorządzie adwokackim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty