19.09.2014

Wyrok NSA z dnia 19 września 2014 r., sygn. I OSK 3036/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia NSA del. Roman Ciąglewicz (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Marta Sikorska po rozpoznaniu w dniu 19 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 801/12 w sprawie ze skargi J. S. na postanowienie Ministra Gospodarki z dnia [...] lutego 2012 r. [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Ministra Gospodarki z dnia [...] października 2011 r., znak [...]; 2. zasądza od Ministra Gospodarki na rzecz skarżącego J. S. kwotę 720 (słownie: siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 września 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 801/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. S. na postanowienie Ministra Gospodarki, z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Postanowieniem z dnia [...] października 2011 r., nr [...], Minister Gospodarki odmówił wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] lipca 2003 r. o przyznaniu na rzecz J. S. odszkodowania za utracone składniki majątkowe przedsiębiorstwa pn. [...] wł. spadkobierców W. S. w R., pow. G., w części dotyczącej pkt I, tj. w części nieuwzględniającej roszczenia J. S. ponad 1/6 rzeczywistej szkody. Minister powołał się na art. 61a § 1 w związku z art. art. 124 § 1 K.p.a. Zdaniem organu, z wniosku wynika żądanie przyznania odszkodowania w wyższej wysokości, a nie żądanie usunięcia z obrotu prawnego wadliwego rozstrzygnięcia administracyjnego. Wysokość odszkodowania strona mogła kwestionować w trybie wskazanym w art. 160 § 5 K.p.a. Nie może to być natomiast rozważane w ramach rażącego naruszenia prawa przy wydawaniu decyzji (art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a.) przyznającej tej stronie odszkodowanie (art. 160 § 1, 3 i 4 K.p.a.). W tej sytuacji znajduje zastosowanie art. 61a § 1 K.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne