22.10.2014

Wyrok NSA z dnia 22 października 2014 r., sygn. I OSK 568/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia WSA del. Iwona Kosińska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 22 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Miasta W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 5 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 606/12 w sprawie ze skargi Miasta W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...]maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 5 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 606/12, po rozpatrzeniu skargi Miasta W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

Burmistrz Miasta W. M. decyzją z dnia [...] września 2001 r. zatwierdził projekt podziału działki nr [...] o powierzchni 1.076.591 m2 położonej w W. M., stanowiącej własność Skarbu Państwa - Agencji Mienia Wojskowego, na działki o numerach: [...] przeznaczonej pod drogę i [...], a ponadto orzekł, że działka oznaczona nr [...], stanowiąca drogę, przechodzi na własność Miasta W. M. bez odszkodowania z dniem, w którym decyzja o podziale stanie się ostateczna.

W dniu 4 kwietnia 2012 r. Agencja Mienia Wojskowego wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza W. M. z dnia [...] września 2001 r. Po jego rozpatrzeniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] maja 2012 r. na podstawie art. 158 § 1 w związku z art. 157 kpa, stwierdziło nieważność powołanej decyzji podziałowej z 2001 r. w części dotyczącej uznania, że grunt wydzielony pod drogę przechodzi na własność Miasta W. M. bez odszkodowania. Zdaniem organu nadzoru w dacie wydawania decyzji podziałowej przepisy regulujące przesłanki jej wydawania, tj. art. 93 ust. 1, art. 96, art. 97 ust. 3 oraz art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami nie uprawniały do orzeczenia o przejściu prawa własności wydzielonych działek na gminę, powiat, województwo lub Skarb Państwa, jak również do jednoczesnego z decyzją podziałową orzekania o odszkodowaniu. Zgodnie z art. 98 ust. 1 i 3 tej ustawy własność działek przechodziła na odpowiedni podmiot z dniem uzyskania cechy ostateczności przez decyzję podziałową, a kwestia odszkodowania miała być przedmiotem uzgodnień między stroną uprawnioną do niego a zobowiązaną do jego wypłaty. Jak podkreślił organ, w przypadku braku porozumienia - wysokość odszkodowania powinna zostać ustalona przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o odszkodowaniach za wywłaszczanie nieruchomości. Dlatego, zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego, orzeczenie o przejściu prawa własności bez odszkodowania było wydane bez podstawy prawnej, a dodatkowo rozstrzygnięcie w kwestii odszkodowania podjęto z rażącym naruszeniem przepisów o właściwości, bowiem w tym zakresie (jeśli uzgodnienia nie doszłyby do skutku) powinien był orzekać starosta, a nie burmistrz. Stwierdzono, że rozstrzygnięcie w decyzji podziałowej o odszkodowaniu, które miało miejsce bez podstawy prawnej, jest uchybieniem większej wagi i nie wyklucza stwierdzenia nieważności tej decyzji także po upływie 10 lat od dnia jej doręczenia. Ponadto w sprawie nie zaszły wywołane tym orzeczeniem nieodwracalne skutki prawne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne