Wyrok NSA z dnia 20 maja 2014 r., sygn. I OSK 2693/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) Sędzia WSA del. Olga Żurawska-Matusiak Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 marca 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 1122/11 w sprawie ze skargi J.P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie na rzecz J.P. kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 marca 2012 r., sygn. akt II SA/Sz 1122/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę J.P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie (dalej, jako "SKO") z dnia [...] sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie ww. postanowieniem, wydanym po rozpatrzeniu wniosku J.P. o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta Miasta Szczecina z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...], kierującej J.P. na badania lekarskie, powołując się na art. 58 § 1 i 2 oraz art. 59 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 dalej jako "k.p.a.") odmówiło odwołującemu się przywrócenia wnioskowanego terminu. W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia SKO wskazało, iż decyzją z dnia [...] czerwca 2011 roku organ I instancji skierował J.P. na badanie lekarskie w związku z powzięciem informacji o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia, mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Powyższa decyzja została doręczona stronie w miejscu zamieszkania w dniu 30 czerwca 2011 r., co zostało potwierdzone jej własnoręcznym podpisem na zwrotnym potwierdzeniu odbioru pisma. 14 dniowy termin do wniesienia odwołania (zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji) upłynął w dniu 14 lipca 2011r. Kolegium wskazało, iż odwołanie, wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu J.P. złożył w siedzibie organu I instancji w dniu 8 sierpnia 2011 r. wskazując, iż w terminie ustawowym, tj. w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji organu I instancji, nie mógł złożyć odwołania, bowiem w dniach od 14 do 19 lipca 2011 r. przebywał w szpitalu. Na tę okoliczność J.P. przedłożył kartę informacyjną leczenia szpitalnego. Odnosząc się do powyższego argumentu SKO wskazało, że podstawę przywrócenia terminu w postępowaniu administracyjnym stanowi przepis art. 58 k.p.a. Z przepisu tego wynika, że prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której termin został uchybiony. Aby zatem skutecznie wnieść prośbę o przywrócenie terminu do złożenia odwołania, spełnione powinny być łącznie 3 przesłanki, a mianowicie: niezawinione przez stronę uchybienie terminu, 2) dopełnienie czynności - a więc w przedmiotowej sprawie - wniesienie odwołania, 3) złożenie prośby o przywrócenie terminu, w terminie 7 dni od ustania przyczyny uchybienia. Organ wskazał, iż pierwsze dwie przesłanki zostały spełnione. Odnośnie przesłanki trzeciej - Kolegium ustaliło, że z dniem następnym po powrocie strony ze szpitala tj. z dniem 20 lipca 2011 r. ustała przeszkoda uniemożliwiająca złożenie odwołania od rzeczonej decyzji. Z akt sprawy bezspornie natomiast wynika, że odwołanie oraz prośba o przywrócenie terminu do jego wniesienia złożone zostały w organie I instancji w dniu 10 sierpnia 2011 r., tj. po 21 dniach od ustania przyczyny uchybienia. W związku z tym, że nie została spełniona jedna z przesłanek zawartych w art. 58 § 2 k.p.a. - nie jest możliwe przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu I instancji z dnia [...] czerwca 2011 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty