08.10.2014

Wyrok NSA z dnia 8 października 2014 r., sygn. II OSK 1106/13

 

Dnia 8 października 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon sędzia NSA Robert Sawuła /spr./ sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 8 października 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Kr 52/12 w sprawie ze skargi J. F. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 grudnia 2012 r., II SA/Kr 52/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) w Krakowie oddalił skargę J. F. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: MWINB) w Krakowie z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] znak: [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu krakowskiego - ziemskiego (PINB) w Krakowie nakazał J. F. jako inwestorowi wykonanie rozbiórki budowli służącej do gromadzenia wody - tzw. oczka wodnego o ścianach murowanych z kamienia, betonowym dnie i głębokości piętrzenia wody 1,0 m, oznaczonej na potrzeby tego postępowania nr 8, zlokalizowanej na działce nr [...] w [...]. Wymiary tego obiektu to 13,30 m x 7,30 m przy głębokości 1,40 m. Zbiornik ten jest zasilany wodą ze studni, woda ze zbiornika odprowadzana jest do pobliskiego rowu.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w czasie przeprowadzonych w dniu 11 września 2008 r. oględzin ustalono, że na terenie działki nr [...], której właścicielem jest J. F. - wybudowanych jest kilka obiektów o konstrukcji drewnianej, jak również obiekt będący przedmiotem niniejszego postępowania - oznaczony w protokole oględzin jako zbiornik wodny - oczko wodne. W toku postępowania ustalono także, iż działka [...] w [...] ujęta jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Zabierzów zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy Zabierzów z dnia 30 maja 2003 r. nr XII/64/03 (plan miejscowy), w terenach lasów i zieleni ochronnej - "ZŁ". Jednocześnie stwierdzono, że działka nr [...] ujęta jest w strefie ochrony najwyższych walorów krajobrazowych i strefie zachowania ciągłości ekologicznej (węzły i korytarze ekologiczne). Z § 43 planu miejscowego wynika m. in., że obszary położone w tej strefie podlegają ochronie przed wprowadzaniem nowych form zagospodarowania, w szczególności w granicy strefy nie dopuszcza się wprowadzania nowej zabudowy. W piśmie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych w Krakowie wskazano, że z rozporządzenia Wojewody Małopolskiego nr 83/06 z dnia 17 października 2006 r. w sprawie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego Nr 655, poz. 3999) wynika zakaz budowy nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów Rudawy. Z pisma Wójta Gminy Zabierzów wynika ponadto, że działka inwestora położona jest w granicach wewnętrznego terenu ochrony pośredniej ujęcia wody dla miasta Krakowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne