Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. I OSK 714/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Gl 885/12 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rejestracji pojazdu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę na opisaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie.
Jak wynika z jego uzasadnienia zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Częstochowa z dnia [...] lutego 2012 r. o odmowie rejestracji samochodu marki [...], nr rej. [...], o co zwrócił się wnioskiem z dnia 19 grudnia 2011 r. J. K., dołączając doń zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu wraz z dokumentem identyfikacyjnym, wystawioną w języku włoskim fakturę wraz z tłumaczeniem, wystawiony w Niemczech dowód rejestracyjny wraz z tłumaczeniem oraz zaświadczenie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dokumenty te stały się podstawą czasowej rejestracji samochodu. W dniu 20 grudnia 2011 r. organ I instancji uzyskał informację, że pojazd ten figuruje w Systemie Informacyjnym Schengen jako pojazd zaginiony, skradziony lub przywłaszczony. Strona przedłożyła postanowienie Prokuratora Rejonowego Prokuratury Częstochowa - Północ z dnia [...] września 2011 r., wedle którego ów pojazd pochodzi z kradzieży, nadto roszczenia do niego zgłosiła firma Leasingowa [...], poza tym pojazd został scedowany na wskazaną tamże firmę ubezpieczeniową. Strona nie przedstawiła, mimo wezwania, innego dowodu własności pojazdu, w szczególności orzeczenia sądu ustalającego prawo własności. Uznając, że złożone dokumenty nie spełniają wymagań z art. 72 ust. 1 pkt 1 i art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) orzekł jak w osnowie. Organ odwoławczy nie uwzględnił odwołania J. K. od tej decyzji, w którym zakwestionował on stanowisko Prezydenta Częstochowy w zakresie oceny wiarygodności dowodów oraz zarzucił naruszenie prawa materialnego. Podzielił bowiem ustalenia i wnioski organu I instancji, wedle których strona nie wykazała prawa własności spornego pojazdu. Przedłożona faktura z dnia [...] października 2009 r. w świetle zarejestrowania samochodu w systemie SIS w dniu 10 października 2009 r. nie jest wiarogodna. W systemie tym umieszcza się dane pojazdów, które są poszukiwane w celu ich zajęcia lub wykorzystania w postępowaniu karnym jako dowody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty